https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / leadership / odrzana-konferencija-zene-u-it-industriji

Održana Konferencija Žene u IT industriji

Konferencija Žene u IT industriji u organizaciji Women in Adria okupila je stručnjakinje iz različitih sektora IT područja koje su podijelila svoja iskustva te ispričale kako su se uspjele probiti u toj, pretežnoj muškoj djelatnosti.

"Tihe ratnice digitalnog doba: Kako žene oblikuju cyber sigurnost" bilo je uvodno predavanje u kojem je Gabrijela Jurica, direktorica digitalne sigurnosti za Europu švedske tvrtke Securitas objasnila u čemu je prednost žena u sektoru koji je izrazito muški. Tvrtka se bavi sigurnošću, a Gabrijelin dio poslovanja usmjeren je na cyber sigurnost. Smatra kako je komunikacija ključna u svim segmentima poslovanja.

"Gradila sam svoj tim koristeći ono u čemu smo mi žene bolje, a to je slušanje. Mi slušamo bolje i razumijemo tuđe osobne probleme. Sa svakim članom tima imam mali razgovor u kojem razgovaram o njima, doznajem što ih muči, kakva im je obiteljska situacija, što ih muči i to je jedini način da stvorite povezanost", istaknula je Jurica dodajući kako njezin tim njeguje različitosti te imaju pripadnike različitih vjera i različitih dobnih skupina.

Kazala je kako su žene također prilagodljivije različitim komunikacijskim stilovima pa se osvrnula i na kriznu komunikaciju tijekom sigurnosnih incidenata te istaknula da je u takvim trenucima za lidere ključno ukazati na dobre korake koje su zaposlenici ili tim poduzeli, radije nego optuživati i tražiti krivca za propust.

Kvalitetan tim kojem je zajedništvo važno temelj je poslovanja i u tvrtki Pontis Technology. Nataša Zec, izvršna direktorica i vlasnica, tijekom konferencije ispričala je kako je njezin tim od nula narastao do 120 zaposlenika tijekom tri godine.

"Okupilo se nas pet entuzijasta i osnovali smo firmu, a ja sam kao direktorica bila prva zaposlena. Nije bilo lako jer osnovati novu kompaniju znači da za vas nitko nije čuo. Trebali smo naći klijente i zaposliti ljude, a prije tri godine u IT sektoru nije bilo lako zapošljavati i developeri se uglavnom nisu javljali na oglase", objasnila je Nataša Zec ističući kako je ona s obitelji sama sastavljala uredski namještaj i montirala stolove.

Tvrtka razvija napredna tehnološka rješenja i pruža usluge digitalne transformacije, automatizacije i optimizacije poslovnih procesa za klijente diljem svijet. Od osnutka u travnju 2022. godine u roku od mjesec dana dogovorili su posao i potpisali prvi ugovor s klijentom, a u samo godinu dana uspjeli su ostvariti prihod od milijun eura.

"Tijekom tri godine otišla su nam tri zaposlenika, i to iz osobnih razloga koji nisu povezani s poslom. U softverskim kompanijama inače su standardne fluktuacije do 15 posto. Mi smo 2023. godine ušli u top 100 IT kompanija u Hrvatskoj i iste godine su nas proglasili najboljim poslodavcem", prepričala je Zec i ukazala na činjenicu da su otvorili i dva ureda u inozemstvu, u Njemačkoj te u Bosni i Hercegovini.

Do danas su okupili 120 zaposlenih.

"Za većinu njih znam odakle su došli, na kojem projektu rade, imaju li djecu i kakva im je obiteljska situacija. Svaki dan sam u uredu i provodim vrijeme s ljudima, pričamo u kuhinji, a svaki sastanak započinjem pitanjem o tome gdje su bili za vikend i kako su."

Darija Sonicki, voditeljica tima za inženjering geocentričnih rješenja u tvrtki GDi predstavila je poslovne uspjehe tvrtke koja posluje već 35 godina s više od 1200 klijenata diljem 16 lokacija ureda. Ona je na čelu tima odgovornog za razvoj naprednih poslovnih rješenja koja integriraju digitalizaciju poslovnih procesa s prostornim podacima, uključujući izradu prostornih podataka i razvoj inteligentnih digitalnih blizanaca realnog svijeta.

Osvrnula se na elemente koji pomažu ženama u leadershipu i postavljaju ih stepenicu više u zahtjevnom okruženju IT poslovanja.

"Sebi na početku karijere poručila bih: Nikad nemoj prestati učiti. To što učimo čini nas boljima i daje nam korporativnu prednost na tržištu. Imala sam sreće da sam kroz promjene u karijeri stalno učila nešto novo i radila zanimljive stvari. Zadnje bih rekla da si za vlastiti uspjeh odgovorna sama. Nemojte očekivati da će netko prepoznati vaš trud i rad. Uglavnom neće i za to se morate izboriti same. Imate sreće ako netko shvati da ste dobri i pogura vas dalje, ali ako smatrate da se vaš rad i trud neadekvatno adresiraju i da vas se ne podržava, trebate tražiti objašnjenje. Ako ne dobijete odgovor koji vam odgovara, idite dalje Nemojte ostati i biti nezadovoljne", savjetovala je Sonicki na kraju izlaganja uz preporuku da uvijek valja ciljati visoko pa uspjeh neće izostati.

IT se proteže i na svemir, pa je o tom kompleksnom području iz perspektive dizajna projekata govorio Bernard Ivezić, predsjednik društva HISPACE koje je lansiralo prvi hrvatski satelit CroCube. Predstavio je rad kolegice, dizajnerice Tanje Prlenda Skenderija, koja je osmislila cijeli vizualni identitet HISPACE-a, ali i satelita CroCube. U tom smislu branding za prvi meet up nije uključivao sam standardne vizuale, majice i druge sitnice.

"Išla je do toga da smo jeli muffine natpisom HISPACE i to je bila teža logistička operacija ali muffina nije više bilo nakon toga, a svi su ih slikali, tako da, tko je slikao na početku je stigao, stali su dobili samo fotografije", nasmijao se Ivezić dodajući kako je za drugi meet up u Splitu Tanja iskombinirala dizajn koji je uključio svemir, ali i simbol grada - zvonik katedrale sv. Dujma.

O položaju žena liderica te izazovima s kojima se susreću, kroz emotivnu osobnu priču publici se predstavila Svetlana Vukić, voditeljica odjela za testiranje i osiguranje kvalitete u HPB-u. Uz karijeru u bankarstvu, bavi se coachingom i mentoriranjem u privatnoj tvrtki koja je nastala iz osobne situacije izazvane ružnom brakorazvodnom parnicom. Kazala je kako je iz osobnog iskustva straha, nesigurnosti i podcjenjivanja uspjela pronaći put u kojem je vlastitim primjerom otkrila koji je najbolji oblik vođenja.

Objasnila je i kako nije teško postizati ciljeve u situacijama kad nema teškoća, no kad se pojave teške životne okolnosti, stvari više nisu jednostavne. S publikom je podijelila i osobno iskustvo života s gluhoćom. Izgubila je sluh u četvrtoj godini života te nosi aparatić, no to joj je pomoglo da s jedne strane stekne otpornost i ustrajnosti koji je vodi prema cilju.

"S druge strane, govorili su da sam preosjetljiva i da me previše stvari osobno pogađa. Poslije sam shvatila da je to velika kvaliteta jer dobivam puno više informacija iz razgovora s drugima. S vremenom sam naučila i kako se s tim nositi u biznisu, jer emocije nisu zabranjene. One su semafori i put do onoga što nas tišti i smeta nam na putu do cilja", kazala je Vukić.

Dodala je i kako su emocije put do srca, a budući da su mozak i srce povezani, ponekad donošenje odluka iz srca nije loše. Emocije produbljuju empatiju i omogućuju stvarati bolje i više. Kad je pak riječ o komunikaciji, preporučila je mekši pristup koji će istinu reći na način prihvatljiv svim stranama.

"Nije lako opstati jer kad si pametna, zgodna i izravna, društvo te neće dočekati raširenih ruku. Čak su i žene ljubomorne na onu koja je istupila iz kaveza i zone komfora te radi nešto drukčije i priznaje svoje kvalitete te ih javno ističe", kazala je Vukić zaključujući kako valja birati društvo koje potiče osobni rast i znanje te inspirirati druge vlastitim primjerom.