https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / najbolji-besplatni-programi-za-kompresiranje-podataka

Najbolji besplatni programi za kompresiranje podataka

Veličina podataka eksponencijalno raste s brzinom internetske veze i prostor u koji se može pohraniti, što znači da nam konstantno nedostaje „ladica“ u koje bismo postavili sve što nam treba. Posebno se to odnosi na velike podatke kojima barataju veće kompanija i organizacije. Zato postoje alati za sažimanje podataka.

Ili, bolje rečeno, alati za kompresiju podataka. To je proces smanjivanja potrebnog fizičkog prostora za pohranu podataka kroz korištenje određenih metoda za zabilježavanje podataka. Osnovna jedinica obrade je datoteka i ovisno o tipu datoteke unutar datoteke se pojavljuju određena ponavljanja koja je moguće na medij za pohranu zapisati samo jednom i onda samo zabilježiti gdje se ponavljanje još javlja.

Na taj način moguće je znatno smanjiti potreban prostor za pohranu što ovisi o strukturi i vrsti datoteke. Dobitak u prostoru je najmanji kod sažimanja zvučno-slikovnih datoteka jer zvuk i pokretne slike su vrlo kaotične prirode i klasične metode sažimanja podataka ovdje ne funkcioniraju, te se koriste metode u kojima se tolerira određena količina gubitka izvornih podataka.

Nakon ove službene definicije, donosimo vam najbolje besplatne alate za sažimanje podataka, koji mogu itekako olakšati život.

1. 7-Zip

Najrašireniji, najkorišteniji i najpopularniji. Ima svega 1MB, dostupan je i direktno s USB sticka, a najviše osvaja svojom jednostavnosti. Teško možete s njime pogriješiti jer podržava mnoge formate, redom: 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP, ZIP, WIM, AR, ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DMG, EXT, FAT, GPT, HFS, IHEX, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, QCOW2, RAR, RPM, SquashFS, UDF, UEFI, VDI, VHD, VMDK, WIM, XAR i Z.

2. PeaZip

Nešto je veći nego 7-Zip i zauzima 10MB prostora, također jednostavan, portabilan direkt s USB sticka, ali u startu sam određuje gdje će se pospremati podaci i na koji način, što može biti problem ako ne uočite prilikom instalacije te namjestite "custom". Podržava sve formate kao i 7-Zip, uz jedan dodatak - PEA. Taj format sadrži enkripciju i sjajna je stvar za sve one koji se žele dodatno zaštititi.

3. Zipware

Ako ste novi u sažimanju podataka, tad je ovo alat za vas jer je jednostavniji od svih na listi. Ističe se time što ima svoju posebnu antivirusnu zaštitu pa sve što se sažima ujedno i provjeri. Formati koje podržava su: ZIP, ZIPX, 7Z, RAR, RAR5, ISO, VHD, MSI, GZIP, BZIP2, TAR, CPIO, DEB, DMG, LZH, LZMA, LZMA2, PPMd, NSIS, RPM, UDF, WIM, XAR, XPI, CBR, CBZ, XZ and Z archives. It can create ZIP, 7Z i EXE.

4. Ashampoo Zip Free

Odličan alat, ako se plati. Besplatna verzija nudi neke osnove, ali tek ako se plati dobije se enkripcija. Ovdje je smješten zato jer podržava sve formate i zato što ima uvjerljivo najbolje sučelje. Upravo rad na njemu kod naprednijih korisnika budi pažnju i želju da plate punu verziju. Također, minus je što se treba registrirati da biste ga koristili.

5. WinZip (testna verzija)

Puna verzija košta 350 kuna godišnje i riječ je o najstarijem alatu ove vrste. Svi ga imaju pravo koristiti 21 dan, nakon čega treba platiti. Podržava formate ZIP, TAR, GZIP, Compress, CAB, RAR, BZ2, LHA/LZH, 7Z, IMG, ISO, XZ, VHD i VMDK. Uz to, ako platite punu verziju, imate mogućnost enkripcije, konverziju PDF formata, mogućnost povećavanja ili smanjivanja fotografija, integraciju s društvenim mrežama i cloudom, a dostupan je za iOS i Android.

6. WinRAR (testna verzija)

Najpoznatiji je i vjerojatno najkorišteniji ilegalno, uvijek je na vrhu najpreuzimanijih torrenata. Besplatan je 40 dana, nakon toga košta 300 kuna godišnje. Namijenjen je naprednim korisnicima, podržava formate CAB, ARJ, LZH, TAR, GZ/TAR.GZ, BZ2/TAR.BZ2, ACE, UUE, JAR, ISO, 7Z, XZ, Z, RAR i ZIP. Najbolji izbor za one koji barataju stotinama gigabajta "teškim" podacima. Sjajan je izbor i zato što kad završi s radom može ugasiti računalo, ako to namjestite.