https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / telekomunikacije / na-telekom-trzistu-nista-nova-u-2014

Na telekom tržištu ništa nova u 2014.

Ove godine se na telekomunikacijskom tržištu ne očekuje se nikakve velike promjene, osim dodatne komercijalizacije LTE mreža, nastavak razvoja clouda, nove multimedijske usluga i daljnji porast prijenosa podataka, uz dodatno jačanje potražnje za pametnim telefonima i multimedijskim tabletima 3G i 4G koji će biti najprodavaniji među svim medijsko-komunikacijskim uređajima uključujući i televizore, moglo se čuti na 4. telekom konferenciji u organizaciji tjednika Lider i konzultantske kuće PricewaterhouseCoopersa (PwC) koja je u zagrebačkom hotelu Esplanade kao i svake godine okupila relevantne sudionike tog tržišta.

„Najveći dio troškova razvoja komunikacijske mreže, njih 80 posto, otpada na građevinske radove. Mjere predložene u Strategiji razvoja širokopojasnog interneta trebaju pojednostaviti i olakšati ulaganja u taj sektor. Vrlo važnu ulogu i igra i regulatorno tijelo, HAKOM“, rekao je Hajdaš Dončić. Smatra da u ovom času ponajprije treba ubrzati suradnju s lokalnom i regionalnom samoupravom, gdje postoje problemi kod dobivanja dozvola

„Financijski rezultati nas ipak ohrabruju. Tri najveća tržišna aktera u 2013. su uložila više od dvije milijarde kuna. To dokazuje da je zakonodavni okvir ne samo usklađen s EU-om, nego i poticajan za daljnja ulaganja i nove tehnologije“,  napomenuo je ministar.

Ova će godina biti vrlo perspektivna za ICT usluge (cloud computing i Big Data analitika ostvarit će visoki dvoznamenkasti rast), no telekom operatori moraju promijeniti poslovni i operativni model da bi bili uspješni u tim segmentima gdje trenutno nemaju velike prihode.

Sudionici okruglog stola, na kojem su sudjelovali Malin Holmberg, predsjednica Uprave Tele2 Hrvatska, Saša Kramar, predsjednik Uprave Iskona, Dražen Mavrić, predsjednik Uprave Nova TV, Mladen Pejković, predsjednik Uprave Vipneta te Daniel Šimić, SEE Telco Sector Leader, IBM, složili su se kako je, prije svega, nužno uložiti u prodajnu infrastrukturu, integrirane usluge, a velik potencijal imat će i digitalno oglašavanje.  Jedan od važnijih trendova mogla bi biti i konsolidacija tržišta pošto se cijela ekonomija smanjuje.

Iznoseći trendove u telekomunikacijama za ovu godinu prema analizi kuće PwC, Dejan Ljuština je kazao da bi prihodi telekom operatora u EU do 2020. mogli prosječno padati stopom od 2 posto godišnje, što je problem jer operatori istodobno moraju ulagati u infrastrukturu koja može podržati  sve veći rast podatkovnog prometa.

Među ostalim, prihodi telekom sektora u Europi će padati stopom od 2 posto godišnje u periodu do 2020., a rast će internet oglašavanje (14 posto), očekuje se rapidan rast mobilnog oglašavanja.

Očekuje se rast prodaje tehnoloških uređaja poput pametnih telefona i tableta od 16, odnosno 23 posto godišnjeg rasta do 2017., a rast će se dogoditi i u segmentu 'nosivih računalskih uređaja' poput pametnih narukvica, satova i naočala.

Uz to, M2M (machine-to-machine) tržište ima veliki potencijal, dok će sveukupno, tzv. 'connected life' tržište će biti teško 2,5 bilijuna US$ do 2020.. Pritom je potrebno je graditi novu brzu infrastrukturu poput 4G/LTE koja daje download brzine i do 10 Mbit/s, no u laboratorijima tehnoloških firmi već se razvijaju 5G infrastrukture sposobne za prijenos podataka i do 10 Gbit/s, dok će do 2025. širom svijeta bit će do 100 mil. pametnih automobila.

Stoga nove prihode očekuju od novih, najčešće multimedijskih i podatkovnih usluga (društvene mreže, instant messaging-IMS, igre i slično) na koje danas, kako pokazuje analiza PwC-a, prosječni korisnik utroši 75 posto vremena koje 'provede na pametnom telefonu', a preostalih samo 25 posto za tradicionalne usluge razgovora, SMS-a i e-maila. Analitičari PwC-a ističu kako korisnici žele što više komunicirati i sve manje za to plaćati, pa se operatori moraju okretati novim poslovnim modelima kojima će zadržati i korisnike i profitabilnost.