https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / na-svijetu-najvise-developera-ima-za-javascript-rust-je-najbrze-rastuci-programski-jezik

Na svijetu najviše developera ima za JavaScript, Rust je najbrže rastući programski jezik

Diljem svijeta trenutno postoji 24,3 milijuna developera softvera, a većina njih i dalje pri radu koristi JavaScript, što uključuje CoffeeScript i Microsoftov JavaScript superset jezik - TypeScript. Dakle, unazad godinu dana malo se promijenilo po tom pitanju.

Ove podatke ponudio je SlashData, a tiču se prvog kvartala ove godine. Iako bi se možda ti podaci nekome neupućenom mogli činiti čudni, zapravo su realni. Jer, JavaScript je potreban u Googleovom AngularJS, Facebookovom Reactu i Vue.js. Stoga, 13,8 milijuna developera koji rade s JavaScriptom nisu neko iznenađenje.

Osim tog programskog jezika iznimnu popularnost kod developera imaju Python (10,1 milijun developera) i Oracleova Java (9,4 milijuna developera). Ostali programski jezici na listi deset najpopularnijih su C/C++ (7,3 milijuna) C# (6,5 milijuna), PHP (6,3 milijuna), alati za vizualni razvoj (3,3 milijuna), Kotlin (2,6 milijuna), Swift (2,5 milijuna) i Go (2,1 milijun).

Također, obzirom da se Java veže uz JavaScript, programeri se iz tog razloga u tolikoj mjeri okreću tom jeziku. Samim time, proći će još podosta godina prije nego se promijeni aktualna situacija. Ali, dok se sve to ponavlja iz kvartala u kvartal, potrebno je spomenuti Rust.

Taj programski jezik zabilježio je najbrži rast, trenutno ga koristi 1,3 milijuna developera i 13. je na listi najpopularnijih. Naime, on kombinira brzinu i kontrolu "low level" programskih jezika sa sigurnošću i dobrim alatima kakvi se mogu vidjeti kod "high level" jezika. Rust je lako pisati, čitati, debuggirati, a brz je.

Tu brzinu mnogi bi programeri voljeli iskoristiti za web development. I mogu, ali uz pomoć frameworka koji se zove Rocket. Sasvim sigurno, Rust će uz pomoć WebAssemblyja imati važnu ulogu u budućnosti. Vidjet ćemo kroz brojke u drugom kvartalu koliko je još developera to prepoznalo.