https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / telekomunikacije / minimalna-download-brzina-za-5g-bit-ce-100-mbps

Minimalna download brzina za 5G bit će 100 Mbps

Završna faza testiranja pete generacije mobilnih mreža (5G) upravo traje, baš kao i bitka konkurenata da je prvi plasiraju na adekvatan način u našu svakodnevnicu. I ono što se trenutno zna jest da će 5G ponuditi minimalno 100Mbps za preuzimanje i 50Mbps za prijenos podataka.

Takve informacije u svom je izvješću pod nazivom IMT-2020 predstavio ITU (International Telecommunication Union - Međunarodna tekokomunikacijska unija), a one se bitno razlikuju od svih bombastičnih najava vezanih uz 5G. One su išle u smjeru brzine preuzimanja podataka od 20Gbps i barem 5Gbps za prijenos, ali malo tko je poput ITU-a objasnio da se to tiče svih u okolici, što znači da se brzina dijeli na sve korisnike koji su spojeni na jedan 5G "izvor".

No, ITU naglašava i da su još uvijek prisutni jednaki problemi kao i prije dvije godine, a tiču se infrastrukture, koja još nije nadišla sve prepreke kao latenciju i omogućavanje 5G na širem području. Naime, s 4G još uvijek postoji taj problem pa čak u jednom Londonu u samom centru ljudi ne mogu imati više od 5Mbps za preuzimanje podataka i latencija im je 61ms. To treba riješiti...

Jer, treba znati da se trenutno mobiteli i drugi uređaji spajaju na mrežu tako što stvaraju poveznice za preuzimanje i slanje podataka s obližnjom baznom postajom. Za 5G bi te bazne postaje morale postojati svakih nekoliko kilometara, a to je dosta nepraktično.

Također, 5G mreža mogla bi se oslanjati na više različitih frekvencija, koje podatke prenose različitom brzinom i imaju raznovrsne karakteristike. To bi moglo dovesti do mreža koje se prilagođavaju trenutnim potrebama uređaja za prijenos podataka.

Operateri će kalkulirati, odugovlačiti, ali kad im se predoči brojka od 3,04 bilijuna dolara, koliko bi IoT tržište trebalo vrijediti do 2020. godine, možda se predomisle i odluče uključiti u utrku za što veći dio kolača, koji ih nesumnjivo čeka jer ipak su operateri ti koji određuju tempo postavljanja standarda, bilo da se radi o 3G, 4G ili uskoro 5G.