https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / kolumne / komentar-kriza-odnijela-dio-prihoda-od-roaminga-i-uredaja

KOMENTAR: Kriza odnijela dio prihoda od roaminga i uređaja

Kriza u gospodarstvu izazvana SARS COV-2 virusom odnosno bolešću COVID-19 utjecala je bez iznimke na sve, na neke manje neke više. Brojke iz telekom sektora pokazuju da tržište koje bilježi rast biva pogođeno, pa to pokazuju i podaci A1 Hrvatska, a u grupnom izvješću Telekom Austrie u čijem sastavu je i A1 Hrvatska stoji da su prihodi u Q2 prvenstveno pali zbog pada roaminga zbog restrikcija u putovanju, zatvorenih dućana i nemogućnosti prodaje uređaja, a istovremeno su se CAPEX i OPEX odnosno kapitalna ulaganja i operativni troškovi prilagođavali novonastaloj situaciji.

Ipak tek mali pad prihoda A1 Hrvatska, i vrlo stabilna dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) govore da su se u drugom po veličini domaćem telekom operatoru dobro pripremili. Za očekivati je da se uskoro vide i neke zanimljive novosti iz kompanije koje se očekuju krajem ljeta i početkom jeseni koje će pokazati koliko je važno ulagati u nove usluge i nova rješenja.

Podsjetimo, EBITDA je u prvih šest mjeseci ove godine neznatno povećana odnosno 0,8 posto na 67,1 milijuna eura, dok je na kvartalnoj razini EBITDA smanjena 3,2 posto na 33,8 milijuna eura. U prvih šest mjeseci to se dogodilo zbog nižih troškova i to uglavnom prodaje, oglašavanja, provizija i opreme. Zbog zatvaranja i odgođene aukcije za 5G spektar, ulaganja su smanjena za 40,3 posto na iznos od 27,7 milijuna eura, jer da nije bilo krize već sada bi bila oslobođena druga digitalna dividenda i raspisane 5G aukcije koje bi i za A1 Hrvatska, ali i Hrvatski Telekom i Tele2 značile priliku za nova ulaganja i nastavak započetog investicijskog ciklusa.

Kako je to sve stalo, stala su i ulaganja jer se očekivalo da će država dosta tražiti za 5G nove frekvencijske spektre jer treba reći da će se dio odvijati po već postojećim frekvencijama. A1 Hrvatska očekivao je raspisivanje na 700 Mhz i 3,5 GHz no sve je to odlukom nacionalnog regulatora Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) za prvu polovicu sljedeće godine.

Za domaće telekom tržište još je jedan značajan događaj u tijeku a to je prodaja Optima Telekoma. I dok je zbog korona krize cijela priča usporila, očekuje se da će do kraja godine biti proveden postupak prikupljanja obvezujućih ponuda i da bi taj proces također mogao biti završen do kraja sljedeće godine.

Iako ne postoje službene informacije, a svi se ograđuju zbog toga što su to burzovno osjetljive informacije, kako stvari sada stoje, a prema neslužbenim informacijama koje imamo iz telekom krugova zainteresirani da Optima Telekom od Zagrebačke banke kao najvećeg pojedinačnog dioničara i Hrvatskog Telekoma kao drugog po veličini kroz tvrtku HT Holding d.d. i ujedno njenog upravljača i to sve prema odluci Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) kao potencijalni kupci navode se A1 Hrvatska, Tele2 Hrvatska odnosno United Grupa te jedan fond koji se inače bavi ulaganjima u telekome. Međutim, korona je sve usporila pa tako i ovo, pa će biti zanimljivo kako će se i ova priča rasplesti.

U svakom slučaju telekom očekuje novi val ulaganja i pripreme za uvođenje 5G mreža prvo na postojećim 4G frekvencijama, onda na novima koje se očekuju u prvoj polovici iduće godine. Tu su i ulaganja u brzu fiksnu Internet infrastrukturu, borba za TV prava prije svega sporta koji je u krizi jako patio jer su se pojavili neki novi igrači na tržištu. Uglavnom je jedino sigurno da neće biti dosadno na domaćem telekom tržištu.