https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / kolumne / komentar-ht-povecao-svoje-profitne-marze

KOMENTAR: HT povećao svoje profitne marže

Rezultate poslovanja najjačeg domaćeg telekom operatora Hrvatskog Telekoma u prošloj poslovnoj godini treba promatrati i kroz činjenicu kako je Optima telekom prodana stoga, kako ističu iz HT-a Organski prihodi HT Grupe (prilagođeni poslovanje Optima Telekoma u drugoj polovici prošle godine) u 2021. godini zabilježili su rast od 1,1 posto na godišnjoj osnovi zahvaljujući dobrom poslovanju u području pokretnih telekomunikacija i osnovnih nepokretnih telekomunikacija, usprkos promjeni u prihodima sistemskih rješenja, a uslijed fokusa na poslove s visokom maržom.

Kada se pogledaju poslovni rezultati HT d.d. prihodi su narasli za 236 milijuna kuna, odnosno 4,1 posto, na 5,987 milijardi kuna u 2021. u odnosu poslovanje u 2020. godini. Povećanje je podržano snažnim prihodima od mobilnih usluga i core fiksnim prihodima.

Dok je dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) povećana je 5,3 posto na 2,883 milijardi kuna. Organska EBITDA nakon najmova (prilagođeno za utjecaj Optima Telekoma) rasla je 7,9 posto na godišnjoj osnovi, što predstavlja rast EBITDA-e nakon najmova peto tromjesečje zaredom i potvrđuje nastavak snažnog pozitivnog poslovnog razvoja i učinaka transformacijskih mjera.

EBITDA prije jednokratnih stavki nakon najmova povećala se za 174 milijuna kuna, odnosno 7,5 posto u 2021. godini, potpomognuta jačim komercijalnim zamahom.

Kada se pogleda marža HT Grupe EBITDA marža nakon jednokratnih stavki povećana je 1,7 postotnih poena na 42,5 posto, dok je marža EBIT-a (dobit prije kamata i oporezivanja) povećana je 0,2 postotna poena na 11 posto, dok je marža neto dobiti povećana 0,4 postotna poena na 8,3 posto.

Kada se pak pogleda EBITDA marža nakon jednokratnih stavki HT Grupe u Hrvatskoj ona je povećana 1,8 postotnih poena na 42,6 posto.

Neto dobit HT Grupe iznosila je 615 milijuna kuna  što je rast od 4,5 posto u odnosu na 2020. godinu, a značajan rast zabilježen je i na tromjesečnoj osnovi, čemu je pridonijela i manja amortizacija.

Neto dobit HT d.d. nakon manjinskih udjela smanjila se za 38 milijuna kuna, odnosno 5,4 posto, kao rezultat veće amortizacije, dijelom ublažen većom EBITDA-om, manjim troškom poreza i pozitivnim neto financijskim rezultatom.

Prihodi HT-a u mobilnom segmentu porasli su 8,6 posto ma 3,285 milijardi kuna, slijedi i rast u segmentu širokopojasnog pristupa internetu i IPTV i dana usluga za 5,4 posto na 1,616 milijardi kuna, pad je u fiksnoj telefoniji 3,9 posto.

Broj korisnika u mobilnoj telefoniji s ugovorom povećan je 5,6 posto na 1,334 milijuna, a u segmentu prepaid korisnika pad je 4,8 posto na 942 tisuće korisnika. Prosječni mobilni postpaid ARPU (prosječna mjesečna potrošnja po korisniku) povećana je 3,8 posto na 102 kune mjesečno, dok je u segmentu prepaida ARPU minimalno povećan 0,2 posto na ali je ostao na prosječnih 40 kuna mjesečno.

Što se tiče segmenta broadband usluga HT bilježi rast broja korisnika od 1,3 posto na 663 tisuće, broj IPTV i TV korisnika povećan je 6 posto na 536 tisuća, dok je broj korisnika fiksne telefonije smanjen za 3,1 posto na 729 tisuća.

Prihodi od sistemskih rješenja smanjili su se za 221 milijun kuna, odnosno 24,1 posto, zbog smanjenja u HT Grupi u Hrvatskoj (227 milijuna kuna, odnosno 25,3 posto), dok je Crnogorski Telekom zabilježio povećanje prihoda (6 milijuna kuna, odnosno 30,9 posto). Prihodi od sistemskih rješenja bili su manji zbog fokusa na poslove s višim maržama i izostanka jednokratnih poslova iz 2020., dok je EBITDA u apsolutnom iznosu porasla.

Realizacija kapitalnih ulaganja nakon najmova bez spektra manja je u odnosu na 2020. za 46 milijuna kuna (2,5 posto), kao posljedica pada HT Grupe u Hrvatskoj (62 milijuna kuna ili 3,6 posto) uslijed nižeg plana CAPEX-a za 2021. CT bilježi porast (16 milijuna kuna ili 13,1 posto) uglavnom zbog volumena kapitalizacije TV sadržaja.

U 2021. godini Grupa je ostvarila ukupne prihode od povezanih poduzeća od 258 milijuna kuna (2020. godina: 226 milijuna kuna), dok su ukupni troškovi iznosili 262 milijuna kuna (2020. godina: 229 milijuna kuna).

Nakon što prodaja Optima Telekom i to Telemach Hrvatska u kojoj je HT upravljao poslovanje kao jedan od najvećih pojedinačnih dioničara započela prošle godine i ove godine finalizirana HT-ove rezultate treba promatrati i kroz tu prizmu i onda su oni zaista jako dobri s obzirom na stanje cijelog tržišta i krizu koja i dalje traje. Da ne kažem kako je i nova kriza pred vratima.