https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / izdvojeno / kako-emocionalno-inteligentni-ljudi-koriste-pravilo-4-sekunde-da-budu-iznimno-uvjerljivi

Kako emocionalno inteligentni ljudi koriste pravilo 4 sekunde da budu iznimno uvjerljivi

Osobe s većom emocionalnom inteligencijom imaju tendenciju koristiti se jednostavnom metodom ili pravilom „četiri sekunde“ kako bi ostvarili tri stvari - povećale karizmu, obogatili komunikaciju i bile upornije u ispunjavanju ciljeva.

Kroz nastavak teksta donosimo detaljnije objašnjenje te metode i kako je najbolje koristiti u svakodnevici. Sve ovo nije nekakvo naklapanje ili "new age" stvar već znanstvena činjenica iza koje stoji psihologinja Namkje Koudenburg iz Nizozemske.

Još prije deset godina objasnila je da shvaća zašto razgovori koji nemaju razloga za postati teškima, svejedno postaju podosta čudnovati. Najčešće je tako, kaže, zbog neugodne tišine. Ipak, njeno istraživanje potvrdilo je negativnu stranu te šutnje, koja u pravilu traje oko četiri sekunde i sugerira da nešto nije u redu.

Primjerice, imala je grupu sudionika istraživanja koji su se podijelili i s jednom osobom angažirano razgovarali, a potom je druga grupa s tom osobom čekala četiri sekunde nakon što bi reagirali na rečeno. Dok je prva grupa izazvala pozitivne, ona druga izazvala je negativne emocije.

Ali, u realnosti tako nešto ne mora biti negativno, niti jest. Naime, emocionalno inteligentne osobe uvijek si daju vremena, strpljive su i angažiraju se u razgovor malo kasnije, odnosno, četiri sekunde kasnije. Sve s ciljem podizanja kvalitete razgovora.

Naravno, pristup je bitan pa osim direktne šutnje, oni s najviše obzira će ubaciti nešto u stilu "čekaj da razmislim sekundu o tome" ili će ubaciti sličnu dosjetku kako se druga strana ne bi osjetila ugroženo ni na koji način.

Poanta u poslovnom smislu jest što se na taj način dobiva pozornost na bolji način. Ona spomenuta podijeljena grupa psihologinje Namkje Koudenburg kod osobe koja je razgovarala ostavila je ne samo različite osjećaje, već i pažnju. Oni koji su šutjeli, urezali su se u pamćenje, ovi drugi ne.

Za posao je tako nešto iznimno važno, dobiti pažnju oko određenih tematika. Stoga, okušajte se s ovim pravilom!