https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / internet / je-li-dosao-kraj-haktivistima

Je li došao kraj haktivistima?

Haktivisti nisu kao što su nekad bili i to potvrđuju brojke njihovih napada na razne mete. Naime, u padu su za 95 posto u odnosu na 2015. godinu i nekako se čini kao da je val aktivizma u smislu hakerskih napada iščeznuo.

Istražio je to IBM i naveo da se u 2015. dogodio vrhunac velikih haktivističkih napada - njih 35. No, nakon toga su krenule strože mjere sigurnosti, strože kazne za haktiviste i samim time im se podosta stalo na kraj. Rezultat jest pet napada u 2017., dva u 2018. i nijedan u prvim mjesecima ove godine. Neki će to nazvati pobjedom, neki porazom. Jer, haktivisti nikad nisu tražili financijsku korist, borili su se za neki viši cilj. Barem ako se njih pita.

Naravno, najveći razlog potpunog kolapsa ove priče jest nestanak Anonymousa, kolektiva koji je uistinu sijao strah i trepet među one koji su im prokazani kao krivci za lošu situaciju u svijetu. Ali, taj kolektiv bio je jak kao njegova najslabija karika i kad je pala jedna osoba, zbio se domino efekt. No, to ne znači da nema haktivista u svijetu, dapače.

Jer, Anonymousi koji su bili poznati, činili su svega 45 posto svih haktivističkih napada, što znači da je 55 posto ipak pripadalo drugim haktivističkim skupinama ili anonimnim pojedincima. Pa tako devet posto čini Lizard Squad, četiri posto DownSec, New World Hackers, NHSC, Phantom Squad i Moonstar Team. Na dva posto je LulzSec, Kurdistan Worker's Party i Team Hans. A 20 posto otpada na anonimne pojedince ili razne druge skupine.

"Anonymous skupina proslavila se borbom za socijalna i građanska prava, zbog čega su joj prilazili članovi diljem svijeta. Ali, s 2016. počeli su se uključivati u političke kampanje, što je udaljilo od njih brojne članove", navodi IBM jedan od razloga raspada Anonymousa i naglašava da je taj raspad stvorio lažne Anone, skupine koje su željele profitirati od slave Anonymousa.

Ali, glavni razlozi nestanka haktivista jesu spomenute strože mjere. Od 2011. samo u Sjedinjenim Američkim Državama, Velikoj Britaniji i Turskoj uhićena su 62 haktivista i svako to uhićenje dovelo je do niza drugih mjera razotkrivanja skupina i mreža haktivista.