
Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / inovacijski-ucinak-eu-nastavlja-se-poboljsavati
Inovacijski učinak EU nastavlja se poboljšavati
Izdanje European Innovation Scoreboard za 2023. i dvogodišnje izdanje Regional Innovation Scoreboard pokazuju da, unatoč nedavnim krizama, države članice EU-a i njihove regije nastavljaju poboljšavati svoju inovacijsku izvedbu. European Innovation Scoreboard 2023 ističe značajno poboljšanje inovacijske izvedbe od približno 8,5 % od 2016.
Inovacijski učinak 25 zemalja poboljšao se tijekom tog razdoblja, iako sporijim tempom u novijim godinama, a 20 država članica doživjelo je značajan porast svojih inovacijskih sposobnosti tijekom prošle godine, dok je samo sedam zabilježilo pad. Unatoč tome, zemlje s manje jakim inovacijskim sustavima imaju tendenciju poboljšanja sporije od prosjeka EU-a.
Regional Innovation Scoreboard također izvješćuje o porastu učinka inovacija za većinu regija u EU-u od 2016. Iako su inovativne regije obično smještene unutar najinovativnijih zemalja, neki regionalni 'džepovi izvrsnosti' nalaze se u zemljama s relativno nižim inovacijska izvedba. Na globalnoj razini, EU još uvijek ima nešto bolje rezultate od Kine i smanjuje zaostatak u učinku s Australijom, iako se zaostatak za Kanadom, Republikom Korejom i Sjedinjenim Državama povećao.
U usporedbi s prošlogodišnjim izdanjem, distribucija država članica po skupinama uspješnosti ostala je uglavnom stabilna. Mađarska je napredovala u skupinu s višim učinkom i postala umjereni inovator, dok se učinak inovacija smanjio u Francuskoj i Luksemburgu od 2016. Konkretno, Austrija, Njemačka, Luksemburg, Irska, Cipar i Francuska jaki su inovatori, s učinkom iznad prosjeka EU-a . Estonija, Slovenija, Češka, Italija, Španjolska, Malta, Portugal, Litva, Grčka i Mađarska su umjereni inovatori. Hrvatska, Slovačka, Poljska, Latvija, Bugarska i Rumunjska su inovatori u usponu.
Na regionalnoj razini, inovacijska izvedba porasla je za 211 regija od ukupno 239 regija u razdoblju od 2016., kako je prikazano u Regionalnoj tablici inovacija 2023. Najinovativnija regija u Europi je Hovedstaden u Danskoj, a slijedi je Helsinki-Uusimaa u Finskoj i Oberbayernu u Njemačkoj. Stockholm u Švedskoj je na četvrtom, a Berlin u Njemačkoj na petom mjestu.
Unatoč napretku u inovacijama, inovacijski jaz u EU-u i dalje postoji i uglavnom je oblikovan zemljopisnom koncentracijom. Dok su lideri u inovacijama i najjači inovatori pretežno locirani u sjevernoj i zapadnoj Europi, mnogi umjereni inovatori i inovatori u nastajanju su u južnoj i istočnoj Europi.
Ova podjela naglašava potrebu za ciljanim naporima za premošćivanje jaza u inovacijama i poticanje pravednog rasta diljem EU-a, što je jedan od ciljeva Nove europske inovacijske agende, usvojene u srpnju 2022. Kroz strateške inicijative poput Deep Tech Talent Initiative, Innovation Talent Platform i Regional Innovation Valleys, EU ima za cilj poticati duboke tehnološke inovacije i promicati start-up kulturu. Ulaganjem u duboke tehnološke talente, poticanjem inovacijskih ekosustava i iskorištavanjem regionalnih snaga, zemlje ili regije mogu potaknuti tehnološki napredak i održati konkurentsku prednost u globalnom inovacijskom krajoliku.