
Link: https://www.ictbusiness.info / poslovanje / ibm-ce-do-2030-investirati-150-milijardi-dolara-u-sad
IBM će do 2030. investirati 150 milijardi dolara u SAD
IBM je najavio plan ulaganja 150 milijardi američkih dolara u Sjedinjene Američke Države tijekom sljedećih pet godina. Inicijativa uključuje više od 30 milijardi dolara namijenjenih istraživanju i razvoju, s ciljem poticanja inovacija u američkoj proizvodnji mainframe računala i kvantnih računala.
Glavni izvršni direktor Arvind Krishna naglasio je IBM-ovu predanost američkim radnim mjestima i domaćoj proizvodnji, navodeći kako će to ulaganje osigurati da tvrtka ostane središte najnaprednijih računalnih i umjetno-inteligentnih tehnologija na svijetu. U svojoj objavi IBM je također istaknuo svoj vodeći položaj u području kvantnog računalstva, tvrdeći da posjeduje najveći broj kvantnih sustava na svijetu. Planira nastaviti dizajnirati, graditi i sastavljati kvantna računala unutar SAD-a, ističući da će ta tehnologija biti ključna za ekonomsku konkurentnost, otvaranje radnih mjesta i nacionalnu sigurnost u Sjedinjenim Državama.
IBM-ova Kvantna mreža trenutno opslužuje gotovo 300 tvrtki s popisa Fortune 500, nacionalne laboratorije, akademske institucije i startupe, s više od 600 tisuća aktivnih korisnika koji pristupaju njezinim kvantnim sustavima. IBM je jedna od brojnih kompanija koje intenziviraju aktivnosti u području kvantnog računalstva. Prošlog tjedna Fujitsu je objavio planove za integraciju generativne umjetne inteligencije s kvantnim sustavima, dok su telekomunikacijski operateri Telefónica i SK Telecom također poduzeli korake u tom smjeru. Potonji je najavio otvaranje centra za kvantna istraživanja u Španjolskoj, dok je u Južnoj Koreji SKT sklopio partnerstvo s američkom kvantno-tehnološkom tvrtkom IonQ kako bi unaprijedio razvoj umjetne inteligencije i kvantne tehnologije.
Kvantno računalstvo koristi zakone kvantne mehanike za obradu informacija, omogućujući rješavanje problema koji su prezahtjevni za klasična računala. Zbog toga se smatra ključnom tehnologijom budućnosti u sektorima poput farmacije, financija, logistike, kibernetičke sigurnosti i nacionalne obrane.
IBM-ova ulaganja mogu osnažiti američki tehnološki suverenitet u kontekstu globalne utrke za dominaciju nad kvantnim računalstvom, osobito u natjecanju sa zemljama poput Kine.
Osim R&D sektora, ovakva ulaganja mogu potaknuti i obrazovne reforme, jer je za kvantnu budućnost potreban kadar s interdisciplinarnim znanjima iz fizike, matematike, informatike i inženjerstva.
IBM-ova suradnja sa startupima i sveučilištima također otvara vrata novim inovacijama i povećava prilike za komercijalizaciju kvantnih tehnologija. Kvantna sigurnost (quantum-safe cryptography) postaje sve važnija jer kvantna računala mogu u budućnosti dešifrirati klasične enkripcije.
Integracija generativne umjetne inteligencije s kvantnim računalima, poput onoga što planira Fujitsu, mogla bi dovesti do moćnijih AI sustava sposobnih za brže modeliranje i optimizaciju.
Partnerstva kao što su SK Telecom–IonQ pokazuju kako kvantna tehnologija prelazi granice nacionalnih tržišta i postaje globalna suradnička platforma. Kvantno računalstvo još uvijek je u eksperimentalnoj fazi, ali ovakva ulaganja ubrzavaju njegovu komercijalnu primjenu. Otvaranje istraživačkih centara u Europi, kao u slučaju Telefónice, može pomoći Europskoj uniji da smanji tehnološki jaz u odnosu na SAD i Aziju. IBM-ova strategija također se uklapa u šire napore američke administracije da osigura opskrbne lance za napredne tehnologije unutar nacionalnog teritorija.
Ključni pojmovi vezani uz kvantno računalstvo:
Qubit (kvantni bit): Osnovna jedinica kvantnog računalstva. Za razliku od klasičnog bita koji može biti 0 ili 1, qubit može istovremeno biti u oba stanja zahvaljujući fenomenu superpozicije.
Superpozicija: Kvantno svojstvo koje omogućuje qubitima da budu u više stanja istovremeno, čime se značajno povećava računalna moć sustava u usporedbi s klasičnim računalima.
Spregnutost (entanglement): Kvantni fenomen u kojem su dva ili više qubita međusobno povezana tako da promjena stanja jednog automatski utječe na druge, bez obzira na udaljenost među njima. Ključno je za efikasnu kvantnu obradu podataka.
Dekohorencija: Gubitak kvantnog stanja zbog utjecaja okoline, što je jedan od glavnih izazova u izgradnji stabilnih kvantnih računala.
Kvante brane (quantum gates): Operacije koje mijenjaju stanje qubita. Funkcioniraju slično logičkim vratima u klasičnim računalima, ali uz kvantnu logiku.
Kvante prednosti (quantum advantage): Trenutak kada kvantno računalo može riješiti problem koji je klasičnom računalu ili nemoguć ili izuzetno spor za rješavanje. IBM i drugi vodeći akteri teže postizanju ovog praga.
Quantum as a Service (QaaS): Model pristupa kvantnim računalima putem oblaka. IBM-ova kvantna mreža funkcionira po ovom principu, omogućujući udaljenim korisnicima rad s kvantnim sustavima.
Kvantna kriptografija: Tehnologija koja koristi zakone kvantne mehanike za stvaranje gotovo neprobojnih metoda šifriranja, od ključnog značaja za sigurnost podataka u budućnosti.
Kvantni simulatori: Računalni sustavi koji oponašaju kvantno ponašanje za potrebe testiranja i razvoja algoritama prije nego što se implementiraju na pravim kvantnim računalima.
Kvante tehnologije druge generacije (Quantum 2.0): Skup tehnologija koje koriste kvantne efekte ne samo za računanje, već i za komunikaciju, senzore i materijale – otvarajući vrata novim industrijama i tržištima.