https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / huawei-ce-testirati-napredni-ai-cip

Huawei će testirati napredni AI čip

Huawei planira testirati umjetno-inteligenstki (AI) procesor koji je još u ranoj fazi razvoja, a cilj mu je zamijeniti Nvidijine čipove koji su zahvaćeni američkim izvoznim ograničenjima prema Kini. Kineska tvrtka traži korisnike koji će testirati tehničku izvedivost čipa Ascend 910D, za koji tvrdi da će biti snažniji od Nvidijinog H100 čipa.

Prvi uzorci trebali bi biti dostupni ovog mjeseca. Također, Huawei planira u svibnju započeti isporuku AI čipa 910C domaćim korisnicima. U kolovozu 2023., Huawei je uzburkao globalnu industriju predstavljanjem Mate 60 Pro pametnog telefona, pokretanog vlastitim čipsetom Kirin 9000s. Glavni procesor tog uređaja, razvijen unutar Huaweijeve podružnice HiSilicon i proizveden u kineskoj tvrtki SMIC koristeći 7-nanometarski proizvodni proces, u Kini je promoviran kao veliko tehnološko postignuće usprkos američkim ograničenjima izvoza.

Od tada je američko Ministarstvo trgovine uvelo dodatna ograničenja za izvoz AI čipova u Kinu. Nakon prvog vala američkih izvoznih ograničenja, Nvidia je prilagodila svoj vrhunski H100 čip za kinesko tržište. No, prošlog mjeseca SAD je također uveo obavezu pribavljanja izvozne dozvole čak i za slabiji H20 čip, koji je posebno dizajniran za kineske potrebe.

Ova situacija predstavlja važan trenutak u sve intenzivnijem tehnološkom nadmetanju između SAD-a i Kine, s naglaskom na strateški značaj umjetne inteligencije i naprednih poluvodiča. Huawei, iako pod višegodišnjim pritiskom sankcija, postupno gradi vlastiti ekosustav AI hardvera. Ako se ispostavi da je Ascend 910D doista snažniji od Nvidijinog H100, to bi moglo imati duboke posljedice po globalnu ravnotežu moći u industriji umjetne inteligencije.

Stručnjaci napominju da bi Huawei mogao imati problema s proizvodnim kapacitetima jer kineski SMIC još uvijek zaostaje za TSMC-om i Samsungom u razvoju proizvodnih tehnologija ispod 7 nm. Ipak, znakovi su jasni da se kineska industrija usprkos sankcijama tehnološki konsolidira.

Prema analizama IDC-a i Omdije, potražnja za AI čipovima u Kini nastavlja rasti, osobito u sektorima poput automatizacije, obrane, digitalne uprave i cloud usluga. Uz rastuće unutarnje potrebe i ograničenja uvoza zapadne tehnologije, razvoj domaćih čipova poput Ascend 910D i 910C sve više postaje strateški prioritet. Gartner ističe da bi, ako Huawei uspije osigurati stabilnu proizvodnju i softversku podršku za svoje čipove, mogao preuzeti značajan dio kineskog AI tržišta koje se procjenjuje na desetke milijardi dolara do 2027.

U ovom kontekstu, Huawei ne samo da razvija hardver, već i vlastiti AI softver i okvire, poput MindSporea, što ukazuje na pokušaj stvaranja potpune autonomije unutar AI lanca vrijednosti. Time Kina ne samo da reagira na pritiske izvana, nego i ubrzava vlastiti put prema tehnološkoj samodostatnosti u jednoj od najvažnijih industrija budućnosti.