
Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / hispace-okupio-820-posjetitelja-na-najvecem-svemirskom-programu-u-hrvatskoj-dosad
HISPACE okupio 820 posjetitelja na najvećem svemirskom programu u Hrvatskoj dosad
Hrvatski svemirski hub HISPACE organizirao je dosad najveći svemirski program u Hrvatskoj. Održan pod nazivom “Say HI to SPACE” u sklopu SFeraKona, kroz tri dana je u Zagrebu okupio 820 posjetitelja i nekoliko puta ispunio do posljednjeg mjesta drugu najveću dvoranu konvencije.
Organizirana od udruge SFera, okuplja entuzijaste iz područja znanstvene fantastike, književnosti, umjetnosti, računalnih igara, filmova, glazbe, cosplayja – i tradicionalno – znanosti, s posebnim fokusom na svemir. Pritom, HISPACE-ov track “Say HI to SPACE” istaknuo je znanstvenu komponentu festivala, sa 16 predavanja i 142 pitanja publike brojnim gostima i jakim domaćim predstavnicima iz područja svemirske tehnologije, znanosti, ekologije, prava i umjetnosti.
Vladimir Ivković, neuroznanstvenik s Harvarda i suradnik NASA-e i ESA-e, govorio je o tome kako se svemir koristi kao ekstremno okruženje za proučavanje čovjeka.
Ante Medić, suosnivač i direktor Pulsar Labsa, čija se tvrtka može pohvaliti da ima prvi “flight heritage” za hardver proizveden u Hrvatskoj, predstavio je prvi domaći električni pogon za satelite. Riječ je o motoru koji ionizira plin u gornjim slojevima atmosfere i tako ubrzava satelite bez korištenja dodatnog goriva.
Ivan Levak, dizajner i istraživač, govorio je o tome kako dizajn i umjetnost pomažu stvaranju infrastrukture za život u svemiru na temelju projekta koji je radio u jednoj umjetničkoj koloniji u Berlinu, a koja je na tom projektu radila zajedno s MIT-om.
“Dizajnirati za svemir znači dizajnirati za preživljavanje – ali i za ljudskost. U suradnji s umjetnicima i znanstvenicima radio sam na strukturama koje omogućuju boravak, rast i rad u uvjetima izvan Zemlje”, kaže Levak, koji je prikazao instalaciju koju su premijerno predstavili u Parizu.
Marko Brkljačić, suosnivač startupa NUOTWO, predstavio je NUOTWO panele koji čiste zrak i proizvode kisik putem zaštićenog procesa, i koji uskoro ulaze u fazu terenskog testiranja. Riječ je o rješenju za koje budućnost vidi i u svemiru, primjerice u habitatima na Mjesecu i Marsu.
Matea Sučić, voditeljica zagrebačkog House of Blockchain i operativna direktorica jednog od najuspješnijih hrvatskih blockchain startupa Calimero Networka, govorila je o viziji budućeg svemirskog financijskog sustava, jer u svemiru fizički novac nema smisla.
Mario Špadina, direktor SeaCrasa i član Upravnog odbora Međunarodnog instituta za klimatske aktivnosti (IICA) pokazao je kako se svemirske tehnologije već koriste na Zemlji za zaštitu okoliša, a kao dobar primjer istaknuo je luku Gaženicu u Zadru te primjere iz Istre.
Igor Bobek, vlasnik i direktor Avisa Spacea, prvi Zemljanin koji je testirao mogućnost otvaranja tvrtke na Mjesecu i prvi Hrvat koji se uključio u biznis svemirskog turizma, objasnio je da svemir skriva brojne pravne izazove, ali i prilike.
Luka Nuić, direktor Nucleus Aerospacea, koji je kao srednjoškolac si zacrtao da će jednog dana imati raketni startup, govorio je o borbi za pravo na lansiranje svemirskih raketa iz Hrvatske.
Damir Firšt, stručnjak za AI i suosnivač i suvlasnik nekoliko startupa, govorio je o tome kako su AI tehnologije bile su ključne za svemirske misije još od samih početaka, a danas kroz nove sustave samo dobivaju na važnosti.
Zvonimir Drvar, viši kustos i voditelj Planetarija Tehničkog muzeja Nikola Tesla u Zagrebu, govorio je o jednoj od najvećih znanstvenih zagonetki današnjice – tamnoj materiji i tamnoj energiji.
“Naše Sunce, poput Zemlje koja kruži oko njega, samo je jedna od mnogih zvijezda koje putuju oko središta Mliječne staze. No galaksiju ne čine samo zvijezde – ona skriva i mnogo više. Tu su oblaci hladnog vodika, međuzvjezdana tvar i... nešto nevidljivo, ali masivno – tamna materija. Još zagonetnija je tamna energija, koja čini najveći dio svemira”, kaže Drvar, istaknuvši, koliko zapravo još ne znamo o svemiru.
Osnivači HISPACE-a - Tanja Prlenda Skenderija, Vedrana Radetić, Jakov Čudina i Bernard Ivezić, koji su se upoznali kao volonteri na projektu prvog hrvatskog satelita CroCube, navode da do kraja godine planiraju još jednu svemirsku konferenciju, fokusiranu na profesionalce, projekte i strateške teme razvoja svemirskog sektora u Hrvatskoj.
“Say HI to SPACE” bio je treći projekt HISPACE-a od njegovog službenog pokretanja u veljači ove godine. Prvi je održan u suradnji s Tehničkim muzejom Nikola Tesla, gdje je najveći domaći stručnjak za izradu malih satelita, Matija Makoter, govorio o poboljšanju proizvodnje malih satelita - temi na kojoj je obranio i diplomski rad na Sveučilištu u Zagrebu.
Predsjednik HISPACE-a Bernard Ivezić ističe da je HISPACE nastao kako bi se u Hrvatskoj potaknuo razvoj svemirske industrije.
“Nastali smo kako bi se znanstvenici, profesionalci i entuzijasti koji žele ovdje vidjeti prave svemirske prilike upoznali i povezali, kako bi se nastavila naša prisutnost u svemiru i kako bi Hrvatska napravila vlastitu svemirsku agenciju i time dodatno ojačala odnose s ESA-om, čiji je trenutno pridruženi član. HISPACE, a i svi koji su predavali i posjetili naš program, imaju jedan cilj – da Hrvatska postane punopravna članica ESA-e i da se priključi Artemis Accordu”, zaključuje Ivezić.