
Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / europa-ima-problem-sa-samopouzdanjem-i-zato-zaostaje-u-it-sektoru
Europa ima problem sa samopouzdanjem i zato zaostaje u IT sektoru
Kako se odnosi između SAD-a i Europe zaoštravaju, svakodnevno se sve više raspravlja o tome kako Europa može izgraditi utjecajnu tehnološku industriju samostalno i smanjiti ovisnost o Amerikancima. Kratkoročno i dugoročno.
Rasprave obuhvaćaju sve, od političkih inicijativa do konkretnih projekata, velikih i malih, za jačanje europskog tehnološkog ekosustava, koji se gotovo jednoglasno osuđuje kao manje-više beznadan.
Primjer je Projekt Europa, pokrenut prošli tjedan, u kojem se 120 europskih tehnoloških poduzetnika udružilo kako bi pomogli mladim poduzetnicima u dobi od 18 do 25 godina. Veličina fonda je još uvijek prilično skromna, deset milijuna eura, ali ideja je dobra jer je pristup ranom kapitalu nešto što se ističe kao prepreka, između ostalih, od strane Europske investicijske banke.
Naravno, puno je toga što treba učiniti - posebice na regulatornom planu - da EU postane tehnološka sila s kojom se treba računati.
No, još jedna stvar koju Europa također treba učiniti jest prevladati izuzetno nisko samopouzdanje i prisjetiti se da se inovacije i talenti stvaraju "kod kuće". Mora se prepoznati ono što zapravo Europa čini dobro, a zatim treba uložiti napor da se osigura situacija u kojoj će europska tehnologija i stručnost ostati "kod kuće".
Jasan primjer, i nešto što je cijela Europa zaboravila ili odbija priznati, jest da je cijeli AI uspon započeo u EU. Bio je to DeepMind koji je napravio prve proboje koji su zapalili cijelu industriju, a britanski osnivači su čak dobili Nobelovu nagradu.
Ono što sprečava DeepMind, koji se još uvijek nalazi u Londonu, da bude proglašen europskom uspješnicom, naravno, jest to što je trebalo samo četiri godine da ga Google kupi i što su s resursima američkog diva poduzeti zaista veliki koraci naprijed.
To je veliki dio problema - Europa zapravo nema tvrtke ili financije za preuzimanje i osiguranje, što je potrebno za othrvati se najvećim kompanijama.
Jer, tko bi u Europi kupio DeepMind? SAP? Ericsson? Neki telekom operater... To su najbliži "tehnološki divovi" koje ima. Ima i puno velikih IT konzultantskih tvrtki, ali one teško da imaju znanje za nešto takvo kao preuzimanje kvalitetnih startupa.
Nije slučajno da je finsku AI nadu Silo AI kupio američki AMD. U Europi postoji malo prirodnih izlaznih puteva za startupe i njihove investitore, osim prodaje SAD-u ili uvrštavanja na burzu. Sjeća li se itko uopće Peltariona, prve švedske "AI tvrtke" koja je postala popularna? Kupio ju je King, koji stoji iza igre Candy Crush.
To je otprilike razina s kojom se u Europi mora raditi...