https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / eu-objavila-smjernice-za-razvoj-eticke-umjetne-inteligencije

EU objavila smjernice za razvoj etičke umjetne inteligencije

Europska unija objavila je vodič prema kojem bi se organizacije, institucije i vlade zemalja članica trebale okrenuti kad razvijaju umjetnu inteligenciju. Naravno, ta pravila nisu kao “Tri zakona robotike“ Isaaca Asimova i neće nam pomoći zaustaviti “ubilački pohod strojeva“ već su tu kako bi u startu primjenjivali etičke standarde, nužno potrebne u temeljima nove tehnologije.

Primjerice, ukoliko u budućnosti umjetna inteligencija dijagnosticira rak pacijentu, potrebno je osigurati da softver ne bude pristran ovisno o spolu ili rasi pacijenta, da ne negira liječnikove dijagnoze i da ponudi pacijentu mogućnost objašnjenja dijagnoze. Dakle, neke osnove će se pronaći u vodiču kako bi umjetna inteligencija bila "ljudskija".

Kako bi se postigao cilj, EU je angažirala 52 stručnjaka i oni su u tri koraka pokušali stvoriti temelje potrebna za bolji AI u budućnosti. Riječ je o sedam osnova za postizanje pouzdane umjetne inteligencije, veliki pilot projekt s brojnim partnerima i izgradnja međunarodnog konsenzusa za umjetnu inteligenciju, koji je usmjeren na čovjeka. A kad se korake secira u detalje, dobijemo sljedeće:

1. Sedam osnova za pouzdanu umjetnu inteligenciju

Ljudsko posredovanje i nadzor - sustavi umjetne inteligencije trebali bi omogućiti pravedna društva podržavajući ljudsko djelovanje i temeljna prava

Robusnost i sigurnost - pouzdana AI zahtijeva da algoritmi budu sigurni, pouzdani i dovoljno robusni da bi se mogli nositi s pogreškama ili nedosljednostima tijekom svih faza "životnog ciklusa" AI sustava

Upravljanje privatnosti i podacima - građani bi trebali imati potpunu kontrolu nad vlastitim podacima

Transparentnost - treba osigurati sljedivost AI sustava.

Raznolikost, nediskriminacija i pravednost - AI sustavi trebaju uzeti u obzir čitav niz ljudskih sposobnosti, vještina i zahtjeva te osigurati dostupnost

Društvena i ekološka dobrobit - AI sustavi trebaju se koristiti za poboljšanje pozitivnih društvenih promjena te povećanje održivosti i ekološke odgovornosti

Odgovornost - treba uspostaviti mehanizme za osiguranje odgovornosti i odgovornosti za sustave umjetne inteligencije i njihove ishode.

2. Pilot projekt

Već sad se organizacije i institucije mogu prijaviti u Europski savez za umjetnu inteligenciju i primiti obavijest kada pilot započne. Uz to, članovi ekspertne skupine na visokoj razini pomoći će predstaviti i objasniti smjernice relevantnim dionicima u državama članicama.

3. Izgradnja međunarodnog konsenzusa za AI usmjeren na čovjeka

Europska komisija želi ovaj pristup AI etici približiti globalnoj pozornici jer tehnologije, podaci i algoritmi ne poznaju granice. U tu svrhu Europska komisija će ojačati suradnju s partnerima istomišljenika kao što su Japan, Kanada ili Singapur i nastaviti igrati aktivnu ulogu u međunarodnim raspravama i inicijativama, uključujući G7 i G20. U pilot-fazi sudjelovat će i tvrtke iz drugih zemalja i međunarodnih organizacija.

Kompletni vodič možete pronaći OVDJE.