https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / internet / eu-ima-plan-kako-natjerati-velike-tehnoloske-tvrtke-da-nadoknade-telekomima-troskove-internet-prometa

EU ima plan kako natjerati velike tehnološke tvrtke da nadoknade telekomima troškove internet prometa

Europska komisija već bi u ožujku mogla izdati nacrt zakona koji poziva pružatelje usluga u cloudu i hiperskalere da nadoknade promet koji generiraju njihove usluge izravnim financiranjem infrastrukture telekomunikacijskih kompanija.

Oko toga je bilo podosta prijepora jer tehnološki divovi navode da zahvaljujući njima telekompanije imaju više pretplatnika i samim time prihoda, dok oni navode da su preopterećeni te sve pada na njihova leđa. Očito se u Europskoj uniji slažu s njima, ne tehnološkim divovima.

Međutim, treba znati, nacrt neće izaći prije nego što Europska komisija dovrši javno savjetovanje i upitnik koji će ispitati pružatelje usluga u cloudu i telekomunikacijskih usluga o njihovim planovima ulaganja u regiji.

Ovi tehnološki divovi odgovorni su za generiranje značajne količine prometa. U svibnju prošle godine je GMSA procijenio da pružatelji usluga kao što su Amazon, Google, Microsoft, Apple, Meta i Netflix čine 57 posto globalnog prometa.

U rujnu je Udruga europskih operatera telekomunikacijskih mreža, ili skraćeno ENTNO, objavila izjavu pozivajući velike tehnološke kompanije da plate pravičan udio u internetskoj infrastrukturi.

"Vjerujemo da bi najveći generatori prometa trebali pošteno doprinijeti pozamašnim troškovima koje trenutno nameću europskim mrežama", stoji u priopćenju.

Zanimljivo, na strani tech kompanija je ISP udruženje Euro-IX, koje je izrazilo zabrinutost da bi regulacija proizašla iz tzv. rasprave o "fer dijeljenju" pa automatski nenamjerno dovela do viših troškova i lošije kvalitete usluge za ISP korisnike u Europi.

Čini se da je korijen ovih zabrinutosti da će tech kompanije, ako budu prisiljene plaćati za promet svojih korisnika, prebaciti problem na njih u vidu lošije ili skuplje usluge.

Stoga, Euro-IX je pozvala kreatore politike da nastave s oprezom kako bi izbjegli unošenje sistemskih slabosti u kritičnu infrastrukturu.

Na kraju, iako bi nacrt zakona mogao biti spreman za samo 12 tjedana, napominje se da će zemlje članice EU i zakonodavci morati procijeniti mjere prije nego što budu donesene.