
Link: https://www.ictbusiness.info / internet / dan-sigurnijeg-interneta-pokazao-kako-svima-treba-edukacija-i-svjesnost-problema
Dan sigurnijeg interneta pokazao kako svima treba edukacija i svjesnost problema
Već sedmu godinu zaredom međunarodni Dan sigurnijeg interneta obilježava se uz slogan „Zajedno za bolji Internet“. Tim povodom, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu (CNZD) iz Osijeka organizira razne aktivnosti za djecu i mlade, ali i za roditelje te stručnjake. Centar za nestalu i zlostavljanu djecu projekt je realizirao u suradnji s Domom zdravlja Osječko - baranjske županije, A1 Hrvatska te Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Primorsko - goranske županije, ali i brojnim drugim partnerima.
Dan sigurnijeg interneta započeli smo službenim otvaranjem online kviza u kojemu su tijekom cijelog dana (od 9.oo do 19.oo) sudjelovala djeca i mladi. Djeca i mladi sudjelovanjem u kvizu unaprjeđuju svoja znanja o sigurnosti na internetu, a najbolji osvajaju vrijedne nagrade. U 11.oo sati započeo je webinar za djecu i mlade pod nazivom „Gdje si ti u digitalnoj džungli?“, na kojemu su prisustvovali poznati YouTuberi te odgovarali na pitanja sudionika webinara. U 13.oo održao se webinar za stručnjake na temu „Jačanje kapaciteta stručnjaka za rad u digitalnom okruženju“.
„U ovo vrijeme globalne pandemije Internet je postao neophodan u različitim sferama života, kako odraslih tako i djece i mladih. Stoga je važno, više nego ikad prije, brinuti o dobrobiti, mentalnom zdravlju i sigurnosti djece i mladih na internetu. U tom procesu najvažniju ulogu imaju roditelji, ali i svi koji neposredno utječu na razvoj kritičkog mišljenja i stava djeteta odnosno mlade osobe. Svaki pojedinac treba biti svjestan svoje odgovornosti prilikom kreiranja ili dijeljenja nekog sadržaja“, rekao je Tomislav Ramljak, voditelj CNZD-a.
„Odrasli, bilo da su roditelji, odgajatelji ili učitelji, ali i ustanove i tvrtke, moraju raditi zajedno kako bi boravak online učinili sigurnijim za djecu i mlade te ih zaštitili od vršnjačkog zlostavljanja, online predatora i neprimjerenog sadržaja. Djeca odrastaju s tehnologijama koje se ubrzano razvijaju i donose brojne mogućnosti, ali i prijetnje koje ostavljaju posljedice u stvarnom životu. Zato je važno naći balans između postavljanja ograničenja i slobodnog istraživanja mogućnosti i sadržaja interneta. Djeci treba pomoći da iskoriste prednosti tehnologije u edukaciji, informiranju, razvoju i pripremi za poslove budućnosti, ali i pružiti im vještine i znanja da prepoznaju opasnosti te internet koriste na odgovoran i savjestan način. Zato trebamo otvoreno razgovarati s djecom unutar obitelji, u školama i u javnom prostoru, kako bismo podizali svijest o ovoj važnoj temi. To znači da se i sami moramo educirati i služiti kao dobar primjer“, rekla je Dubravka Štefanac Vinovrški, direktorica Korporativnih komunikacija A1 Hrvatska.
„Internet je fenomenalno mjesto koje pruža brojne mogućnosti informiranja, educiranja i zabave. Međutim, istodobno može biti i izvor nepoželjnog sadržaja do kojeg je nažalost lako doći. Hrvatski Telekom kroz svoje edukativne kampanje već godinama nastoji učiniti internet sigurnijim mjestom za korisnike svih dobnih skupina, naročito za one najmlađe. Dužnost je cijelog društva naučiti djecu i mlade odgovornom ponašanju u internetskom okruženju, kako bi naučili pravilno koristiti sve prednosti koje im tehnologija pruža“, poručuje Igor Vukasović, direktor Odjela za korporativne komunikacije Hrvatskog Telekoma.
„Danas mnoga djeca, što se korištenja interneta tiče, znaju više od svojih roditelja, ali to ne znači da ih ostavimo same kad je sigurnost u pitanju. Razvijanje povjerenja u međusobnom odnosu je ključna stavka i s djecom treba puno razgovarati, ukazivati im na moguće negativne primjere i hvaliti pozitivne. Nikad ih nećemo moći apsolutno zaštititi, ali ih trebamo naučiti da budu kritičari svojih i tuđih postupaka i da s oprezom ulaze u sve što im je novo i gdje se ne osjećaju sigurnima. Ključna poruka je da nam se uvijek mogu obratiti kad god smatraju da ih nešto na internetu uznemiruje“, istaknula je Gordana Kulišić, viši stručnjak za zaštitu korisnika iz HAKOM-a.
„Podaci istraživanja EU Kids Online 2020. za Hrvatsku pokazali su da je gotovo svako treće dijete u dobi od 9 do 17 godina komuniciralo s nekim s kim se nije osobno upoznalo putem interneta. Pritom je samo 13 posto roditelja znalo da je njihovo dijete imalo kontakt s nepoznatom osobom na internetu, a čak 14 posto djece se upoznalo offline s osobom koju je upoznalo na mreži. Dodatno, gotovo svako peto dijete u dobi od 9 do 17 godina ističe da njihovi roditelji 'nikad' ili 'gotovo nikad' ne razgovaraju s njima o onome što rade na internetu. To ne čudi s obzirom na to da dvije trećine roditelja smatra da su djeca vještija u korištenju novih tehnologija od njih. Upravo radi toga je Telemach Hrvatska sa Hrvatskom regulatornom agencijom za mrežne djelatnosti (HAKOM), operaterima A1 Hrvatska i Hrvatskim Telekomom te Centrom za sigurniji Internet podržao izradu platforme www.sini.hr na kojoj se mogu pronaći edukativni materijali namijenjeni stručnjacima, djeci i mladima te posebice roditeljima i skrbnicima koje pozivamo da posjete platformu i informiraju se online svijetu njihove djece. Više informacija roditelji mogu pronaći i u HAKOM-ovoj brošuri „Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih telefona“, izjavila je Marijana Grubešić, koordinatorica društveno odgovornog poslovanja u Telemach Hrvatska.
Izloženost neprimjerenom sadržaju i e-nasilje dovodi do neugodnih emocionalnih reakcija, poput straha, ljutnje, frustracije, depresije, promjena ponašanja kao što su izoliranje, loši rezultati i izostajanje iz škole, delinkvencija i osveta te ekstremnih reakcija kao što su samoozljeđivanje i pokušaji ili izvršenja samoubojstva.
Sumnjamo li na to da je netko žrtva e-nasilja, prva stvar koju trebamo učiniti je razgovarati s tobom osobom te je savjetovati da ne odgovara na uznemirujući sadržaj. Poruke ne treba obrisati jer mogu poslužiti kao dokaz te o tome treba obavijestiti roditelje ili djelatnike škole. U slučaju da se nasilje nastavi, treba obavijestiti policiju.
CNZD još od svog osnutka 2006. godine sustavno radi na prevenciji nasilja te je za te potrebe osnovao Centar za sigurniji internet i pokrenuo besplatnu anonimnu telefonsku liniju 0800 606 606 putem koje primarno djeca, ali i roditelji mogu zatražiti pomoć.
Na internetskoj stranici Centra za sigurni internet csi.hr djeca i roditelji mogu pronaći korisne informacije kako spriječiti e-nasilje i kako se nositi s njegovim posljedicama, kao i ostale informacije o sigurnom korištenju interneta i novih tehnologija.