
Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / azija-i-dalje-predvodi-globalni-rast-qr-placanja
Azija i dalje predvodi globalni rast QR plaćanja
Vijetnam, Indonezija i Filipini prednjače u ovom rastu zahvaljujući širokoj upotrebi mobilnih novčanika i A2A (account-to-account) plaćanja, koji brzo zamjenjuju gotovinu u svakodnevnim transakcijama. To predstavlja iznimnu priliku za pružatelje digitalnih platnih rješenja, osobito u zemljama gdje kartična infrastruktura još nije dovoljno razvijena.
U razvijenijim tržištima, plaćanja pomoću tehnologije bliskog polja (NFC) – primjerice Apple Pay ili Google Pay – dobivaju sve više korisnika. Ipak, prema Juniperu, NFC neće predstavljati ozbiljnu konkurenciju QR kodovima u jugoistočnoj Aziji, ponajprije zbog visokih troškova infrastrukture i niske raširenosti platnih kartica, što onemogućuje širu prihvaćenost NFC tehnologije.
„Jedno od glavnih ograničenja QR plaćanja jest nedostatak interoperabilnosti u usporedbi s karticama koje koriste univerzalne standarde“, izjavio je Daniel Bedford, autor izvješća. Dodaje da je za ostvarenje punog potencijala QR plaćanja u Aziji nužna suradnja između različitih mobilnih novčanika kako bi se usuglasili standardi i omogućilo skaliranje platnih sustava.
Iako rješenja poput Alipay+ pokušavaju povećati interoperabilnost mobilnih novčanika u više zemalja, potrebni su daleko veći napori kako bi korisnici i trgovci u potpunosti iskoristili prednosti digitalnih plaćanja. Nacionalni regulatori sve češće uvode obvezu interoperabilnih QR sustava, no sveobuhvatna regionalna regulatorna usklađenost ostaje ključna prepreka koju treba riješiti kako bi se omogućilo nesmetano korištenje QR plaćanja diljem regije.
QR kodovi su u Aziji već godinama glavni kanal za bezgotovinska plaćanja, osobito zahvaljujući aplikacijama poput Alipay i WeChat Pay u Kini, Paytm u Indiji, Gojek i Dana u Indoneziji, Momo i ZaloPay u Vijetnamu, GCash i Maya na Filipinima.
Uspjeh QR sustava temelji se na niskim troškovima implementacije, jer trgovcima nije potrebna skupa hardverska infrastruktura kao kod NFC ili POS terminala. Dovoljni su pametni telefon i ispisani QR kod, što omogućuje ulazak u digitalno plaćanje i mikro-trgovcima i samostalnim obrtnicima.
Uz to, nacionalne inicijative poput QRIS (Indonesia), PromptPay (Thailand), PayNow (Singapore) aktivno promoviraju standardizaciju i povezivanje QR sustava među različitim institucijama, potičući veću inkluzivnost i financijsku digitalizaciju.
Za razliku od Europe, gdje dominiraju kartice i NFC sustavi, Azija koristi mobilne aplikacije s direktnim pristupom bankovnim računima, što omogućuje brža i jeftinija plaćanja bez posrednika.
Međunarodne inicijative, poput povezivanja PromptPay (Tajland) i PayNow (Singapur), pokazuju kako bi buduća regionalna interoperabilnost mogla biti temelj za stvaranje digitalnog platnog prostora u jugoistočnoj Aziji, usporedivog s jedinstvenim europskim platnim područjem (SEPA).
QR plaćanja nastavljaju svoj impresivan uzlet u Aziji, dok Europa i SAD zaostaju zbog drugačijih tržišnih uvjeta i infrastrukture. U budućnosti, uspjeh QR modela ovisit će o usklađivanju standarda među digitalnim novčanicima, većoj regulatornoj koordinaciji i prilagodbi potrebama lokalnih tržišta.
Pitanje koje ostaje otvoreno jest hoće li se uspješan model iz Azije moći prenijeti i na druga tržišta – poput Afrike ili Latinske Amerike – gdje također postoji snažan rast mobilnih plaćanja, ali i značajna fragmentacija sustava.