
Link: https://www.ictbusiness.info / poslovanje / apple-se-udaljava-od-kine-i-planira-udvostruciti-proizvodnju-u-indiji
Apple se udaljava od Kine i planira udvostručiti proizvodnju u Indiji
Apple je ubrzao svoje povlačenje iz Kine nakon novih povećanja carina od strane Sjedinjenih Američkih Država. Ovaj proizvođač iPhonea planira do kraja 2026. godine sastavljati sve pametne telefone namijenjene američkom tržištu upravo u Indiji.
Kompanija je postavila ambiciozan cilj – sastaviti svih preko 60 milijuna iPhonea namijenjenih američkom tržištu upravo u indijskim pogonima. Da bi se to ostvarilo, Indija, koja je s proizvodnjom slabijih modela iPhonea započela 2017. godine, morat će više nego udvostručiti svoj trenutni kapacitet proizvodnje. Prema riječima višeg analitičara Canalysa, Sanyama Chaurasije, potpuni prijelaz proizvodnje za američko tržište u Indiju do zadanog roka vjerojatno nije realan. Međutim, već iduće godine većina proizvodnje bit će premještena, budući da je za to potrebna dodatna ulaganja u kapacitete i još uvijek postoji velika ovisnost o komponentama koje dolaze iz Kine.
On dodaje kako je moguće povećati kapacitete dodavanjem novih proizvodnih linija unutar navedenog vremenskog okvira, no nabava komponenti izvan Kine bit će znatno zahtjevnija. Indija je u prvom kvartalu ove godine sudjelovala s otprilike 21 posto u globalnoj proizvodnji iPhonea, a predviđa se da će taj udio porasti na 25 do 26 posto do kraja 2025. godine. Preostalih 79 posto uređaja još uvijek se proizvodi u Kini. Apple godišnje proda više od 220 milijuna iPhonea, a njegova najveća tržišta su SAD, Kina i Europa.
Naglu promjenu prema Indiji prvi je uočio analitičar Ming-Chi Kuo iz TF International Securitiesa, koji je početkom travnja izvijestio da su, uslijed novih carina, proizvodne linije u Kini za iPhone uređaje namijenjene SAD-u ostale obustavljene. Kuo je tada istaknuo da to implicira kako Apple od ove godine planira proizvoditi sve uređaje za svoje domaće tržište isključivo u Indiji.
Premještanje Appleove proizvodnje iz Kine u Indiju dio je šireg trenda poznatog kao China+1 strategija, kojom se velike tehnološke kompanije nastoje diverzificirati i smanjiti ovisnost o Kini, posebice u svjetlu geopolitičkih napetosti i trgovinskih ratova. Indija se nameće kao privlačna alternativa zbog sve konkurentnijih proizvodnih troškova, državnih poticaja poput inicijative Production Linked Incentive (PLI), te rastuće tehnološke radne snage.
Apple je već proširio suradnju s dobavljačima poput Foxconna, Pegatrona i Wistrona u Indiji, a planira otvoriti nove proizvodne kampuse. Ulaganja u infrastrukturu, logistiku i edukaciju kadra ključna su za realizaciju Appleovih ciljeva u toj zemlji.
Premještanje proizvodnje moglo bi imati dalekosežne posljedice na kinesko gospodarstvo, koje se tradicionalno oslanjalo na visoku tehnološku montažu za zapadna tržišta. U isto vrijeme, Indija dobiva priliku ojačati svoju poziciju kao svjetski centar za visokotehnološku proizvodnju, što bi moglo potaknuti zapošljavanje, razvoj domaće elektronike i poboljšanje trgovinske bilance.
Međutim, izazovi ostaju – od kvalitete komponenti, lokalne opskrbne infrastrukture, pa do političke stabilnosti i regulatornih barijera. Kineski lanac opskrbe i dalje ima znatno jaču integraciju i efikasnost, što znači da će Indiji biti potrebno nekoliko godina da dostigne sličnu razinu zrelosti i pouzdanosti.
U konačnici, Appleova odluka o preusmjeravanju proizvodnje predstavlja jedan od najznačajnijih poteza u globalnoj preraspodjeli tehnološke proizvodnje, a njen uspjeh mogao bi biti presudan i za druge tehnološke gigante koji razmatraju slične strategije.