
Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / apple-ocekuje-udar-od-900-milijuna-dolara-u-trecem-fiskalnom-tromjesecju
Apple očekuje udar od 900 milijuna dolara u trećem fiskalnom tromjesečju
Apple se suočava s ozbiljnim financijskim posljedicama zbog novih američkih carina. Izvršni direktor tvrtke Tim Cook izjavio je kako Apple u aktualnom fiskalnom tromjesečju očekuje dodatne troškove od čak 900 milijuna dolara, ako trenutne globalne carinske stope, politike i njihova primjena ostanu nepromijenjeni. Većina carina stupila je na snagu u travnju, pa nisu značajno utjecale na poslovanje u prethodnom tromjesečju.
Cook je pojasnio kako je procjena od 900 milijuna dolara temeljena na važećim tarifnim pravilima i globalnim trgovinskim uvjetima, ali je istaknuo i da je teško dati precizne prognoze jer neizvjesnosti oko budućih poteza američke administracije ostaju visoke.
Unatoč pritisku carina, Apple je u drugom fiskalnom tromjesečju imao ograničen negativan utjecaj zahvaljujući optimizaciji lanca opskrbe i zaliha. Za aktualno tromjesečje, tvrtka očekuje da će većina iPhonea prodanih u SAD-u dolaziti iz Indije, dok će gotovo svi iPadi, Mac računala, Apple satovi i AirPods slušalice stizati iz Vijetnama. Ova strategija diverzifikacije proizvodnje usmjerena je na minimiziranje učinka carina od čak 145% na robu iz Kine. Ipak, Cook je potvrdio da će Kina i dalje ostati glavni izvor proizvoda za prodaju izvan SAD-a.
U trećem fiskalnom tromjesečju 2025., Apple je ostvario prihod od 95,4 milijarde dolara, što je porast od 5% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Neto dobit porasla je s 23,6 na 24,7 milijardi dolara. Posebno se ističe segment usluga, koji je ostvario rekordan prihod od 26,6 milijardi dolara, što predstavlja rast od 11,8%. Prihod od iPhonea iznosio je 46,8 milijardi dolara (rast 2%), Mac je ostvario 7,9 milijardi (rast 7%), dok je iPad zabilježio rast od 15%, na 6,4 milijarde dolara. Nasuprot tome, prodaja nosivih uređaja (Apple Watch, AirPods) pala je za 5%, na 7,5 milijardi dolara. Neto prodaja u Kini pala je za 2%, na 16 milijardi dolara, dok je rast zabilježen u Americi, Japanu, Europi i ostatku azijsko-pacifičke regije.
Tim Cook dodatno je naglasio ulogu američke poluvodičke industrije: “iPhone koristi velik broj čipova proizvedenih u SAD-u, a ove godine Apple planira kupiti čak 19 milijardi čipova iz 12 saveznih država.”
Nove carine dio su šireg trgovinskog sukoba između SAD-a i Kine koji se ponovno intenzivirao pod pritiskom geopolitičkih i gospodarskih tenzija. Američka administracija, nastojeći smanjiti tehnološku ovisnost o Kini, uvela je drastične carinske stope za raznu elektroničku robu – uključujući i gotove uređaje, ali i komponente poput baterija, čipova i kamera. Ove mjere najviše pogađaju globalne tehnološke divove poput Applea koji imaju kompleksne i razgranate lance opskrbe s jakom kineskom komponentom.
Apple posljednjih godina provodi politiku “China+1”, odnosno diversifikacije proizvodnje u zemlje poput Indije i Vijetnama. Time ne samo da smanjuje rizike vezane uz trgovinske sukobe, već i odgovara na sve veće regulatorne i političke rizike poslovanja u Kini.
Tržište potrošačke elektronike nalazi se u razdoblju tranzicije. Pritisci dolaze sa svih strana – od rasta cijena sirovina, preko carina i inflacije, do promjene korisničkih navika. Premještanje proizvodnje iz Kine prema Indiji i jugoistočnoj Aziji stvara dodatne operativne troškove, ali i otvara nova tržišta i prilike za rast.
Iako Apple bilježi stabilan rast prihoda, sve izraženiji pad u Kini zabrinjava investitore. Usporedno s time, rast u segmentu usluga pokazuje koliko se Apple sve više okreće poslovnim modelima temeljenima na pretplatama i ekosustavu, što mu omogućuje veću neovisnost o fizičkoj proizvodnji.
U budućnosti će ključni izazovi za Apple biti održavanje marži unatoč carinskim opterećenjima, zadržavanje udjela na kineskom tržištu, uspješna lokalizacija i skaliranje proizvodnje u alternativnim zemljama, razvoj i komercijalizacija umjetne inteligencije unutar Appleovog ekosustava. U konačnici, Apple i dalje pokazuje visoku razinu otpornosti, ali će njegovo dugoročno vodstvo ovisiti o sposobnosti prilagodbe novoj globalnoj ekonomskoj stvarnosti.