Intuicija igra ogromnu ulogu u poslovanju

Intuicija igra ogromnu ulogu u poslovanju
Fotolia

Proces odlučivanja je prisutan u svakodnevnom životu. Odlučujemo kada odlazimo u kupovinu, kada vozimo automobil, kada smo na radnom mjestu, a odlučivanja i odluka nismo lišeni ni u mnogim drugim trenucima naših života.

Većinu odluka donesemo na temelju provjerenih informacija koje smo pročitali na internetu , možda u novinama ili  saznali putem drugih medija. Neke odluke smo donijeli na temelju iskustva ili intuitivno. U razdoblju kada nije bilo medija i kada su se informacije prenosile puno sporije nego danas intuicija je bila presudna. Životinje još uvijek često koriste intuiciju, pa smo često svjedoci kako pri elementarnim nepogodama nijedna životinja ne strada.

U ovom modernom vremenu, intuicija kao najstarije sredstvo znanja, pomalo je zanemarena. Intuicija je svojstvena svakom čovjeku, nju treba razvijati, slušati i oslanjati se na nju. Može nam pomoći pri donošenju odluka, sklapanju partnerstva i sredstvo je osobnog rasta i razvoja. Često se nađemo u situaciji kada sami sebi kažemo: "Joj, znao/la sam! Zašto se nisam poslušao/la?!". Taj „osjećaj“ svi imamo, ali ga rijetko slušamo ili zanemarujemo.

Sve odluke su spoj tri čimbenika: intuicije, procjene i racionalnosti, pa stoga možemo govoriti o intuitivnom, racionalnom i o odlučivanju na temelju prosuđivanja.

Prema teoriji, operativne odluke bi se trebale donositi intuitivno, taktičke na temelju rasuđivanja, a strateške racionalnim odlučivanjem. Ipak, česti su primjeri iz prakse da su neke od važnih strateških odluka donesene uz pomoć intuicije.

Izvršnog direktora jedne istaknute australske tvrtke su nedavno upitali da opiše lekciju koju njegovo poduzeće neće nikada zaboraviti. Njegov odgovor je bio: “Intuicija igra ogromnu ulogu u poslovanju“.

Intuicija igra ogromnu ulogu u načinu na koji se provodi poslovanje i kako se donose odluke. Ovo ne znači nužno da je to dobra stvar, ali se mora priznati da intuicija menadžera i vlasnika poduzeća kreira usmjerenje kojim će ta organizacije krenuti.

Ljudi se generalno ponose svojim intuitivnim vještinama. Posebno osobe koje vode organizaciju ili su na visokim pozicijama. Oni koji imaju liderske pozicije vole razmišljati tako da će ih njihovo iskustvo dovesti do pravih odluka, često bez da o tome detaljno razmisle, tj. koriste razum.

Na primjer, recimo da tražimo novu osobu za prodaju u tvrtki. Imamo pet životopisa koja moramo proučiti. Svi se kandidati čine razumno kvalificirani i iskusni u prodaji upravo tog proizvoda kojeg mi prodajemo. Ipak, s obzirom na riječi i rečenice u životopisima, razvijamo određene misli i osjećaje prema kandidatima. Intuicija nas može dovesti do toga da intervjuiramo samo dvoje od petero ljudi. Ali je li to bila prava odluka, to nikad nećemo saznati.

Korist od intuicije je u tome što može smanjiti vrijeme istraživanja i promišljanja u procesu donošenja odluka. Mana je ta što nas naša intuicija (na koju smo mislim većina nas ponosni) može dovesti do donošenja neracionalnih odluka. Umjesto primjene pravog razumnog procesa, mi se vodimo našim “unutarnjim glasom“ jer smo uvjereni da je on ispravan i da se možemo osloniti na godine iskustva pri donošenju pravih odluka.

Jedino kombiniranje osobne procjene, iskustva i znanja menadžera sa sustavima potpore odlučivanju može rezultirati kvalitetnim odlukama temeljenim na informacijama i analitičkim znanstvenim metodama.

Čovjek je više od nekog programa, analize ili skupine podataka. Moramo učiti iz vlastitih pogrešaka, iskoristiti svaku novu situaciju za stjecanje iskustva i jedino tako ćemo učiniti našu intuiciju jačom. Izbor je na nama, ili ćemo se uklopiti u određene kalupe ili ćemo širiti vlastite horizonte svakodnevno.