Najnapredniji adblocker do sada ne čita kod, već sadržaj stranica

Najnapredniji adblocker do sada ne čita kod, već sadržaj stranica
Fotolia

Facebook se trudi svim silama zarađivati što je više moguće od oglasa na svojoj društvenoj mreži i to želi postići tako da korisnicima oduzme mogućnost kontroliranja svojih osobnih podataka. Najavili su da će se oglasi pojavljivati bez obzira na razne ad blockere, ali nisu računali na žestok odgovor.

Naime, Adblock Plus trebao je samo tri dana da probije barijere, a potom su to učinili i njegovi konkurenti na tržištu blokiranja oglasa da bi se sad pojavio neki napredniji „bloker“, koji glasi kao nepobjediv jer provjerava sadržaj, a ne kod!

Srećom po Facebook, još uvijek nije na tržištu već se tek testira na prestižnim američkim sveučilištima Princeton i Stanford. Sve skupa vodi računalni stručnjak Arvind Narayanan, a alat je specifičan po tome što oglase promatra "ljudskim očima". Dakle, kad vidi oglas, uklanja ga, pri čemu ne ovisi o tome što se krije iza samog oglasa, odnosno, način na koji je pisan njegov kod.

Trenutno se može koristiti kao dodatak za Chrome, a zove se Perceptual Ad Blocker. No, umjesto da blokira oglase koji se nalaze na nekom od internetskih odredišta, on korisnike upućuje na njih tako što ih naglasi. Time su izbjegli moguće pravne probleme i strpljivo će čekati da se riješe sve moguće zavrzlame pa tek onda krenuti na komercijalno tržište.

Zanimljivost alata Perceptual Ad Blocker jest u tome što svoje "promatranje" oglasa bazira uvelike na činjenici da uz svaki od njih piše "sponsored" (hrv., sponzorirano) pa to uvelike olakšava posao. Naravno, ne staje se na tome, alat je sposoban "učiti" pa se samim time prilagođava pokušajima oglašivača da prikriju sadržaj i tako ga uspiju plasirati korisniku.

Trenutno, kompletna konkurencija "čita" kod koji se nalazi unutar samog oglasa pa djeluje na temelju njega, što su Google i Facebook donekle uspjeli zavarati i dobiti situaciju u kojoj barem na dan, dva ili tri svaki od korisnika vidi sve što mu se nudi. Nakon tog, "blockeri" bi se prilagodili i bitka bi se nastavljala.

Pojavom alata Perceptual Ad Blocker čini se da bi Google ili Facebook mogli slobodno objaviti poraz, ne samo bitke već i rata.