Koliku moć Google zapravo ima u rukama kada se radi o prometu web stranica?

Koliku moć Google zapravo ima u rukama kada se radi o prometu web stranica?

Google je u 2013. godini ponovno tresao brda i doline interneta, izbacivši tako nove algoritme za otkrivanje, ali i kažnjavanje svih onih web stranica koje prema njihovom mišljenju ne koriste „legalne“ tehnike optimizacije web stranica za tražilice. Tako je u 2013. godini svijet weba protresla Panda, Penguin, Phantom, Payday Loan i Hummingbird, a rezultate tih promjena osjetile su na desetke tisuća web stranica.

Da ilustriramo koliko je Googleova tražilica zapravo moćna, uzet ćemo za primjer stranicu Rap Genius, hip-hop stranicu sa tekstovima pjesama, koju je Google nedavno optužio za pokušaj "igranja" sa Google tražilicom u svrhu dobivanja boljih plasmana u rezultatima korištenjem ilegalnih metoda za optimizaciju web stranca za tražilice (SEO). Iz grafa kojeg je izradio Quantcast vidljivo je što se dogodilo sa prometom Rap Geniusa kroz samo nekoliko dana nakon što je Google odlučio kazniti ovu stranicu zbog tih navodno korištenih ilegalnih metoda za SEO, a rezultati su zaista šokantni.



Kao što možete vidjeti na grafu, broj posjeta Rap Geniusa doživio je drastičan pad sa 1,5 milijuna jedinstvenih posjetitelja na svega 250 tisuća jedinstvenih posjeta, a sve to u periodu od samo nekoliko dana. Kao što je vidljivo, Google je svojim potezom "ubio" oko 80 posto prometa Rap Geniusa samo kroz kaznu u neprikazivanju rezultata u svojim pretragama.

Kada sve to uzmete u obzir, možete shvatiti zašto Microsoft i ostale tehnološke kompanije u posljednje vrijeme dižu veliku buku oko navodnog Googleovog promoviranja njegovih vlastitih usluga umjesto prikaza rezultata svoje konkurencije. Zaključak ove priče je zapravo jednostavan: Dobre pozicije na Googleu mogu doslovno značiti razliku između "života" i "smrti" prometa ka web stranicama.

SEO proces iz godine u godinu postaje sve složeniji i intenzivniji, konkurencija neprestano raste, a time raste i cijena za postizanje željenih rezultata, pa se tvrtke sve češće odlučuju i za plaćene oglase na Google tražilici, a mnogi stručnjaci smatraju da je upravo to i cilj svih akcija koje Google poduzima, kako bi osigurao daljnji rast prihoda iz svojeg core biznisa, oglašavanja.