Kina priprema potpunu zabranu rudarenja kriptovaluta

Kina priprema potpunu zabranu rudarenja kriptovaluta
Pixabay

Kinezi su lideri na tehnološkom planu i svijet gleda svaki njihov potez, što znači da bi onaj o mogućoj zabrani kriptovaluta mogao ostaviti traga, odnosno, “udariti“ sve koji se nalaze na tom tržištu. Konkretnije, Kineska nacionalna komisija za razvojnu reformu (NDRC) sastavila je dokument kojim se sugerira koje industrije i aktivnosti treba ukinuti.

S obzirom da je NDRC zapravo nadležan za strateško planiranje bliže i dalje ekonomske i gospodarske budućnosti Kine, jasno je koliki značaj imaju odluke koje donosi. Kad bi se ukidanje neke industrije ili aktivnosti moglo dogoditi nije poznato, ali najčešće se to dogodi s trenutkom kad odluka postane službena i ona bi mogla to i biti od 7. svibnja, što je datum do kojeg traje javna rasprava.

Rudarenje kriptovaluta jest aktivnost i za njegovo ukidanje ne bi trebalo duže vrijeme, doslovno se može tako nešto učiniti preko noći. Zato mjesta za optimizam nema, posebno ako se zna da su upravi kineski "rudari" bili ti koji drže tržište na visokim razinama. Ne samo ono koje se tiče kriptovaluta nego i svega što ide uz to. Hardver je najbolji primjer, ali i energetska potrošnja...

Razlozi za ovu situaciju mogu se nagađati, ali vrlo vjerojatno idu u smjeru nemogućnosti kontrole kriptovaluta i nepostojanja regulativa. Dakle, transakcija i poslovanja u globalu. Naime, Kina je bila na lošem glasu zbog brojnih sumnjivih kompanija koje su "operirale" na njenom tlu zahvaljujući jeftinoj električnoj energiji tako što su otvarale enormne proizvodne lance, koji su se doslovno sastojali od stotina i tisuća računala na jednom mjestu, čija je jedina zadaća bila raditi 24 sata dnevno pod punim opterećenjem.

Potom bi se "rudarene" kriptovalute proslijedile u razne poslove, koji nisu uvijek bili legalni. Također, trošile su se enormne količine električne energije, što je postao problem u ekološkom i smislu mogućeg nedostatka resursa.

Kako bi tome stali na kraj, Kinezi su 2017. godine zabranili poslovanje kriptovalutama, kao i financiranje putem inicijalnih javnih ponuda "novčića" (ICO). Konačni udarac bit će potpuna zabrana "rudarenja", a to će osjetiti i svijet jer oko 70 posto te aktivnosti na svjetskoj razini odvijali se upravo u Kini.