ICT na Ti: Umjetna inteligencija i umjetnost

ICT na Ti: Umjetna inteligencija i umjetnost
DepositPhotos / Ilustracija

Kako je moguće spojiti umjetnost i umjetnu inteligenciju pokazala je Hrvatska koja se na Venecijanskom bijenalu - 59. Međunarodnoj izložbi vizualnih umjetnosti predstavlja projektom „Bez naziva (Hrvatski paviljon) 2022“ umjetnika Tome Savića-Gecana i kustosice Elene Filipović.

O svemu tome u još jednoj ICT na Ti emisiji razgovarali smo s Olgom Majcen Linn iz Kontejnera i Tomislavom Pokrajčićem iz Binarie.

Za vrijeme trajanja 59. Međunarodne izložbe vizualnih umjetnosti svakog će dana glavna vijest iz jednog od nasumično odabranih svjetskih medija osigurati podatke za algoritam umjetne inteligencije, koji određuje vrijeme, lokaciju, trajanje, pokrete i misli skupine petero izvođača u Veneciji. Umjetna inteligencija programirana je za prepoznavanje i svrstavanje zadanog fonda tema (od klimatskih promjena, migracija i kriptovaluta, do vojnog djelovanja, povrede ljudskih prava i slično) te proizvodi skup algoritamski izvedenih uputa namijenjenih grupi petero izvođača kojima će biti zadano vrijeme početka, trajanje, točna lokacija u Veneciji i koreografski detalji svake od izvedbi čiji će broj varirati ovisno o danu. Mrežne koordinate podataka dobivenih iz medija određuju također i u kojem će se od nacionalnih paviljona izvođači nalaziti u danom trenutku.

U cijeli ovaj projekt uključena je velika ekipa. Produkciju projekta potpisuju Olga Majcen Linn i Tereza Teklić iz KONTEJNER-a, a Diego Carpentiero je producent paviljona u Veneciji. Irma Omerzo je savjetnica za koreografiju, Tomislav Pokrajčić je voditelj tehničke produkcije koju su realizirali Jan Šnajder, Ana Barić i Sara Bakić iz TakeLab-a s Fakulteta elektronike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Projekt su podržali fondacija Mondriaan Fonds, Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Turistička zajednica grada Zagreba, Mato Perić i Kolekcija Perić, kao i rezidencija fondacije Art Explora u Parizu.