Bežično punjenje pametnih telefona

Bežično punjenje pametnih telefona

Nedavno održani sajmovi MWC u Barceloni i CeBIT u Hannoveru pokazali su još jedan zanimljiv trend u mobilnoj telefoniji i tehnologija za pametne telefone - bežično punjenje. Koliko ste se puta sami našli u situaciji da nemate neki kabel i punjač namijenjen baš vašem telefonu, nitko od kolega na poslu nije ga imao ili ste bili na putu i jednostavno ste ga ostavili kod kuće.

Europska komisija taj je problem pokušala riješiti obvezom da svi elektronički uređaji poput tableta, pametnih telefona i slično imaju micro USB utičnicu kroz koju se moraju puniti. Iako se očekuje da će se svi prilagoditi, još uvijek je Apple definitivno izvan toga.

Tehnologija koja dolazi svakako je bežično punjenje pametnih telefona i tableta jer prikazane već danas omogućuju da se elektronički uređaj jednostavno postavi na posebnu podlogu/uređaj/punjač kako god ga želite zvati i baterija se počinje puniti. Postoje razna tehnološka rješenja, ali svaki pametni telefon ili tablet morat će imati posebni dodatak koji će omogućivati ovakvo bežično punjenje.

Procjene analitičara govore kako već sada veliki proizvođači pametnih telefona i tableta poput Samsunga, Applea, Nokie, LG-a, HTC-a već razmišljaju da u skoroj budućnosti omoguće već na samim uređajima takve sustave bežičnog punjenja baterije.

Prema dostupnim informacijama Samsung i Apple, dva najveća proizvođača pametnih telefona i tableta već bi ove godine u svojim najskupljim u najboljim uređajima koji će doći na tržište trebali imati ugrađenu mogućnost bežičnog punjenja.

Novi Samsung Galaxy s IV koji se na tržištu očekuje za koji dan jer mu je svjetska premijera 14. ožujka u New Yorku koristit će „QI wireless charging standard“ što će omogućiti da radi s mnogobrojnim uređajima koji omogućuju bežično punjenje.

Apple, kakav je oduvijek poseban bio, u svojem novom iPhonu 5S koji se očekuje najvjerojatnije prije ljeta imat će također mogućnost bežičnog punjenja međutim neće se koristiti već spomenuti standard već se Apple odlučio za razvoj vlastitog standarda.