Facebook je dobro uložio svoje 22 milijardi američkih dolara u WhatsApp jer riječ je o messenger servisu koji ne prestaje s rastom pa je s početkom rujna prošle godine došao do brojke od 900 milijuna korisnika i očekuje se da bi prema najnovijim izvješćima trebala biti probijena i „magična barijera“ od njih milijardu. I po novome, svima će usluga biti besplatna!
Upravo tako, izvršni direktor kompanija Jan Koum kazao je da se ukida naplaćivanje usluge od 0,99 američkih dolara godišnje jer odaziv i reakcije korisnika nisu bile pozitivne. No nije razlog taj da ljudima ta cifra djeluje previsoka već nisu voljni ostavljati svoje privatne podatke kako ne bi netko došao do njih i ukrao im novac. Stoga se WhatsApp odrekao "lakog novca".
Ipak, na duže će staze sigurno profitirati jer iako Koum naglašava da korisnici neće biti bombardirani oglasima, jasno je da će se WhatsApp financirati na taj način. I doći do prostora sigurno će vrijediti pravo bogatstvo, jasno je to sad kad više nema tereta na korisnicima. Sad samo treba vidjeti kako će biti koncipirani jer Koum tvrdi da će i dalje biti "čist" kao što je bio dosad.
No ima i još jedan detalj u cijeloj priči, u WhatsAppu su svjesni da mnogi njihovi korisnici još idu u škole i nemaju kreditne kartice, što znači da ne bi nakon godinu dana imali kako platiti tih 0,99 dolara. Dakle, gradi se nešto za budućnost i sigurno će WhatsApp detalje objaviti vrlo brzo.
Primjerice, već se zna da će postojati i poslovni korisnici, a oni će usluge ipak morati platiti. Naravno, za to će dobiti neke dodatne usluge, ali ne zna se kakve točno. Možda se uvede opcija poziva jer teško je ovako nagađati što drugo bi se u samom messengeru moglo naplatiti, a da je toliko značajno za možebitne poslovne korisnike.
Sve u svemu, nepoznanica je mnogo još uvijek, ali ono što se zna jest da WhatsApp ostaje besplatan.
Prema podacima Tenderi.hr ukupna procijenjena vrijednost tendera za koje je objavljen sklopljeni ugovor za lipanj ove godine dosegla je više od 180,3 milijuna eura, dok je vrijednost sklopljenih ugovora 62,33 milijuna eura i pritom treba uzeti u obzir kako je riječ o nekoliko veliki višegodišnjih ugovora koji se sklapaju na manje iznose i odnose se na Microsoft licence, ali i telekom usluge. Procijenjena vrijednost u odnosu na godinu dana raniej zbog tih velikih ugovora veća je 4,5 puta, dok je ono što je mnogo važnije za domaći IT sektor vrijednost dogovorenih poslova veća 2,2 puta odnosno 119,70 posto.
Globalna potrošnja na cloud infrastrukturu, prema procjenama Canalysa, dosegla je 90,9 milijardi dolara u prvom kvartalu 2025., što predstavlja rast od 21posto na godišnjoj razini. Tvrtke su prepoznale da implementacija AI aplikacija zahtijeva obnovljeni fokus na migraciju u cloud.
Utrka za silicijsku fotoniku sve se više zahuktava, a kineski istraživači razvijaju prve čipove temeljene na svjetlosti. Istraživači sa Sveučilišta Fudan razvili su integrirani silicijski fotonički multiplekserski čip za višeredne modove, jednostavnije rečeno, multiplekser koji prenosi upute putem svjetlosti umjesto električne struje.