Ulaganja u virtualnu i proširenu stvarnost već su prešla milijardu američkih dolara i trenutno je na 1,1 milijard. I to bez zbrajanja uloženog od strane velikih već samo od strane zainteresiranih investitora. To dokazuje koliko snažno se s ovom tehnologijom u naletu želi uspjeti na tržištu. Uostalom, ova tri mjeseca dovoljno govore o tome, gdje god se čovjek okrenuo ima priliku svjedočiti o nečem „novom i revolucionarnom“.
Najbolje se to vidjeli na Mobile World Congress u Barcelno, gdje se pojavio glavom i bradom Mark Zuckerberg kako bi promovirao Oculus Rift. Pritom je još jednom naveo da će ovu godinu obilježiti upravo VR i AR te da treba težiti razvoju tehnologije kako bi bila što bolja i dostupnija većem broju ljudi.
Zato je njegov proizvod nešto jeftiniji od konkurencije pa ga se može pronaći za 599 dolara. U tom smjeru nisu išli HTC u Valve jer njihov Vive košta 799 dolara, a uz to treba potrošiti i dobar dio novca na računalo koje bi omogućilo reprodukciju slike. Mobilni uređaji to još uvijek uz Vive ne mogu, ali dogodine će možda moći.
Samsung sa svojim Gear VR cilja upravo na publiku koja želi dašak VR/AR osjetiti na mobilnim uređajima i tabletima pa za stotinjak dolara to omogućavaju. Jedini je uvjet da posjedujete Galaxy Note 5, Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge ili Galaxy S6 Edge+. Također, prednost Samsunga pred Oculusom i Viveom je što se nalazi u trgovinama, dok će Facebookov model biti dostupan od 28. ožujka, a HTC-ov od 5. travnja.
Ne zna se pak kad će Sony i Microsoft izbaciti svoje VR/AR inačice za PlayStationa 4 i Xbox One, ali sigurno da će biti pravi hit. Što se već polako može reći za Zeiss VR One, koji je dostupan za iPhone6 i Samsung Galaxy S5 no 20 je dolara skuplji od Gear VR pa polako gubi korak.
Naravno, tu su i drugi proizvođači koji će se još pojaviti vrlo skoro, a ulažu mnogo sredstava da bi se što bolje pozicionirali na tržištu. Primjerice Magic Leap investirao je 794 milijuna dolara, a preostalih 306 milijuna za 56 je milijuna više nego u isto vrijeme prošle godine - kad gledamo ukupna ulaganja!
Globalna potrošnja na cloud infrastrukturu, prema procjenama Canalysa, dosegla je 90,9 milijardi dolara u prvom kvartalu 2025., što predstavlja rast od 21posto na godišnjoj razini. Tvrtke su prepoznale da implementacija AI aplikacija zahtijeva obnovljeni fokus na migraciju u cloud.
Utrka za silicijsku fotoniku sve se više zahuktava, a kineski istraživači razvijaju prve čipove temeljene na svjetlosti. Istraživači sa Sveučilišta Fudan razvili su integrirani silicijski fotonički multiplekserski čip za višeredne modove, jednostavnije rečeno, multiplekser koji prenosi upute putem svjetlosti umjesto električne struje.
Stavovi čelnika tehnoloških kompanija i zaposlenika o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati budućnost sve su različitiji. Dok direktori ističu pozitivne strane, povećanu produktivnost i bolji omjer između poslovnog i privatnog života, mnogi zaposlenici brinu se za sigurnost svojih radnih mjesta.