Microsoft nudi besplatni Windows 10 operativni sustav za korisnike Windows 7 i 8/8.1 do 29. srpnja ove godine i nakon toga počinje s naplatom svima koji su zainteresirani za nadogradnju ili kupnju najnovijeg operativnog sustava u ponudi Microsofta. Svjesni da su podbacili, u Microsoftu su se odlučili dodatno zaoštriti strategiju i pridobiti još pokoji milijun novih korisnika.
Trenutno je "desetka" postavljena na 350 milijuna uređaja diljem svijeta, a cilj za 29. srpanj ove godine bila je brojka između 500 i 800 milijuna. Ništa čudno s obzirom na početni nalet. Microsoft je već u prva tri tjedna od pojave Windows 10 dogurao do stotinu milijuna i time su za dvostruko nadmašili svoja očekivanja. Naravno, prema tim brojkama su gradili optimističnu prognozu za daljnji period. Nažalost po njih, do 200 milijuna se došlo tek nakon pet mjeseci i nakon novih pet do 300 milijuna, a u lipnju je stiglo novih 50 milijuna. Nedovoljno.
Upravo zato mijenja se strategija i odsad će se svakom Windows 7 i 8/8.1 korisniku nekoliko puta dnevno pojaviti obavijest o skorašnjem prestanku besplatne nadogradnje. I to preko cijelog zaslona, bez obzira što radili! Dakle, prekida se svaka aktivnost korisnika da bi stigla takva naporna obavijest. Microsoft se nada da će na taj način pridobiti sve one koji nemaju živaca patiti se na ovaj način.
Ali, treba znati da je ovaj način pritiska mnogo slabiji od svih onih proteklih mjeseci, kad je Microsoft na prevaru započinjao nadogradnje i onemogućavao njihov prekid. Ipak, nakon što je stigla tužba od strane Teri Goldstein iz američkog Seattlea, shvatili su u ponajvećoj tehnološkoj kompaniji svijeta da bi mogli izgubiti previše vremena i novca. Nagodili su se s Teri Goldstein, dali joj deset tisuća američkih dolara i prekinuli spornu praksu prisilne nadogradnje.
Umjesto toga bave se ovom napornom i dosadnom, koja može prekinuti korisnicima rad na računalu. I izazvati antipatije, kao i tvrdoglavost, zbog čega se čini da ovaj očajnički potez ipak neće previše uroditi plodom u konačnici.
Stavovi čelnika tehnoloških kompanija i zaposlenika o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati budućnost sve su različitiji. Dok direktori ističu pozitivne strane, povećanu produktivnost i bolji omjer između poslovnog i privatnog života, mnogi zaposlenici brinu se za sigurnost svojih radnih mjesta.
"Na neki način, AI sustavi danas su kao najbolji svjetski programeri na natjecanjima ili mogu postići najbolje rezultate na najtežim matematičkim natjecanjima ili mogu riješiti probleme koje bih očekivao od stručnjaka s doktoratom u svojem području."
Američki sud odbio je zahtjev tvrtke Huawei Technologies za odbacivanje većine optužbi iz savezne optužnice u kojoj se tvrdi da je tvrtka ukrala poslovne tajne i obmanula banke u vezi s poslovanjem u Iranu.