Što smo naučili iz propasti netbooka?

Što smo naučili iz propasti netbooka?

Jeftini uređaji sa slabom baterijom i ne baš pohvalnim dizajnom bili su izuzetno popularni između 2007. i 2009. Na pitanje koji je tome razlog nije jednostavno odgovoriti, pogotovo obzirom na masu prekrasno dizajniranih naprednijih igračaka za veliku djecu koje postoje na tržištu.

Možda su neki vjerovali da će za par stotina dolara doći do potpuno opremljenog prijenosnog računala, no u to su se zapravo brzo mogli razuvjeriti. Tako je, što radi loše pokretačke snage, što radi displeja veoma niske rezolucije ili zgrčene tipkovnice, stotine i stotine netbook-ova završilo kao „povratna roba“. Naročito su loše prošli oni Linuxovi, pošto su imali problema čak i s pokretanjem osnovnog Microsoft Office paketa.

Ipak, mnogi su i dalje padali na priču, pokušavši izvući najbolje iz loše sklopljenog posla, te su industriji PC-eva pružili sate češkanja po glavi. Naposljetku su šefovi shvatili da su se potrošačke namjere izmijenile te su sve više orijentirane na cijenu i mogućnost prijenosa, dok su čipovi, procesori i pikseli postali samo fini izrazi.

Netbook-ovi su svejedno nesretno izumrli, prvenstveno pojavom Appleovog iPada i drugih tableta, ali što jest jest - utjecali su na razmišljanje korisnika koje sada teče u smjeru „čemu sve mogu pristupiti pomoću svog uređaja“ a ne više toliko onom starom „što sve moj uređaj može“.