Kriptovalute su prošle svoju prvu fazu, onu u kojoj se malo o njima znalo pa bi čest slučaj bio da ljudi izgube mnogo novca jer ne znaju njima baratati, a oni spretniji na krilima neuspjeha te većine bi postali iznimno bogati. Sve se sad stabiliziralo, ali za one najspretnije stigla je nova prilika u vidu inicijalne ponude novčića (ICO - initial coin offering), kojom se „gura“ na tržište nova kriptovaluta.
Riječ je o modelu koji podsjeća na inicijalnu javnu ponudu (IPO - initial public offering) kakvu viđamo na burzi kad se neka od kompanija odluči postati "javna". Samo, princip je ipak bitno drugačiji u jednom segmentu, a tiče se samog prikupljanja novca od strane novoosnovanog startupa.
Dakle, kad se pojavi tako novoukomponirana potencijalna kompanija, ona postaje svojevrsni "bitcoin spinoff", koji se ovih dana praktički stalno služi Ethereum platformom. Na taj način omogućava se poslovanje već postojećom kriptovalutom kao bitcoin ili ethereum, s tim da je ono u potpunosti vezano kroz jedan blockchain. Kad se prikupi dovoljno novih "novčića", nude se javno kroz aukciju pa zainteresirani investitori to kupuju "stvarnim" novcem i na taj način "guraju" startup, odnosno novu kriptivalutu, dalje.
Samo, ovdje je uvelike riječ o špekulaciji jer novac će se vratiti samo ako vrijednost kriptovalute "skoči". Bitcoin je to učinio, kroz posljednjih 12 mjeseci vrijedi 410 posto više, a Ethereum čak 4000 posto više. Ali, to se ipak čini više kao iznimka nego kao pravilo pa svi koji se odluče na ovaj način prikupljati novac moraju znati da su šanse za neuspjeh znatne. Dakle, u pravilu jednake kao i inače pokrećete startup.
Ethereum je na ovaj način uspio, krenuo je s 31 591 bitcoina, što je bilo oko 18,5 milijuna američkih dolara i čak 60 milijuna ethereuma. Zahvaljujući podršci samih vlasti u Rusiji, hrabrih investitora sa svih strana i vrijednim "rudarima", ethereum je postao iznimno vrijedan kao kriptovaluta i primjer drugima. Pa, ako imate mnogo novca i hrabrosti, okušajte se u ovome...
Zamke oslanjanja na stariju DUV opremu za kompanije poput Huaweija leže u činjenici da je izuzetno teško započeti masovnu proizvodnju čipova u 5nm litografiji i manjima bez suočavanja s nizom izazova.
Izvršni direktor OpenAI-ja Sam Altman doveo je u pitanje ambicije tvrtke Meta u području umjetne inteligencije, navodeći da tehnološki div pokušava privući zaposlenike OpenAI-ja izdašnim bonusima pri zapošljavanju, koji dosežu i do 100 milijuna dolara.
Povodom koncerta Marka Perkovića Thompsona dana 5.srpnja 2025. godine na zagrebačkom Hipodromu, Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo apelira na sve posjetitelje i širu javnost da se suzdrži od letenja dronovima na području grada Zagreba. Prije svega, to se odnosi na neposrednu blizinu i područje oko zagrebačkog Hipodroma gdje će biti nazočan iznimno velik broj posjetitelja. Ukoliko bi došlo do tehničkog kvara ili nekog drugog problema zbog kojeg bi dron ostao izvan kontrole udaljenog pilota, moglo bi doći do njegovog pada, a posjetitelji se ne bi mogli izmaknuti ili zaštititi od udara drona.