Šest najgorih softvera svih vremena

Šest najgorih softvera svih vremena

Teško je odrediti koji su najbolji softveri svih vremena, kao i koji su najgori, ali svakako se može napraviti lista onih koji su se uistinu teškom mukom koristili i odbačeni su čim se pružila neka alternativa.

Stoga, donosimo vam neke od kojih ćete se sigurno naježiti kad se prisjetite koliko su problema zadavali i koliko su bili nelogični, komplicirani, spori... Ukratko, loši! Krenimo redom:

1. Windows Me (ili Millennium Edition)

Iako će sigurno povećem broju korisnika sam spomen Windows Viste izazvati jezu, prevarili bi se kad bi mislili da je to najgori operativni sustav ikad. Tu titulu ipak ima Windows ME. Naime, to uopće nije bila nova verzija Windowsa već se radilo o jako lošoj i nemarnoj verziji popularnog i voljenog Windows 98. Microsoft je htio na "valu" novog milenija donijeti nešto novo i sve skupa obavili su brzopleto, loše, za svaku osudu...

Koštao je koliko i Windows 98, bio je spor kao Windows 98, rušio se mnogo češće, smrzavao još češće i ukoliko ste koristili 'system restore' sam od sebe bi reaktivirao spyware. Dolazak Windows XP nakon ove katastrofe bio je duhovno iskustvo.

2. Internet Explorer 6

Istina, svaki Internet Explorer može se svrstati u ovu rubriku, ali najgori od najgora od najgorih jest "šestica". Zaštita jedva da je postojala, svako iskustvo surfanja "zakačilo" bi neželjeni malware na naša računala pa smo ovisili kao nikad od antivirusnim programima. Možda bi se nešto promijenilo na bolje da Microsoft nije odlučio dići ruke od "šestice". Ukinuta mu je podrška 2010. godine, a u tih devet godina "na sceni" ništa nisu dodavali ili oduzimali. Zato i jesu izgubili toliko korisnika od strane konkurencije.

3. iTunes za Windows

Microsoft je na ovoj listi čak i kad se na prvu čini da nije. Apple se potrudio svoj iTunes napraviti tako da na OS X radi savršeno, ali praktički nikakav posao nije napravio da bi iTunes prilagodio za Windows operativni sustav, koji se nalazi na oko 90 posto računala diljem svijeta. Nemarno i neodgovorno od strane Applea, a problemi koje je donijela ta nebriga jest da se ovdje radi o sporom i kompliciranom softveru koji se često smrzava. Najgore od svega, ništa se nije promijenilo ni do ovog trenutka, tako da svaki Appleov proizvod koji spojite na računalo s Windows OS pruža "divno iskustvo".

4. Final Cut Pro X

Barem jedna stavka u kojoj Microsoft neće biti spomenut, ali Apple jest. Kad je ovaj softver "upao" u ruke Appleu 2011. godine, činilo se da će postojeći Final Cut Pro biti poboljšan, ali kad je stigao Final Cut Pro X, stiglo je i nezadovoljstvo. Sve što smo voljeli i na što smo se navikli jednostavno je nestalo. Ostalo je samo ime.

Uklonjeni su XML, EDL i OMF, mogućnost prebacivanja projekata s prethodne verzije. Prava katastrofa i zato su korisnici započeli svoj bijeg, koji je natjerao Apple da brzo napravi nadopune softvera u kojima su vratili sve što su uklonili.

5. Windows Vista

Ne bi ova lista bila potpuna da ipak Vista ne dobije svoje mjesto na njoj. Možda je njena nepopularnost razlog tolike popularnosti Windows XP, voljenog, obožavanog i revolucionarnog. A možda je Vista jednostavno bila loša. Zasigurno se u svemu pomalo može pronaći odgovor no ono što stoji jest da nije bila stabilna, bila je potpuno novi operativni sustav, a u pokušaju da napravi korak u budućnost, potpuno je posrnula.

Nije podupirala hardver i softver koji smo koristili, kao ni igre koje smo igrali. Kad smo nekako i uspjeli pronaći odgovarajuće drivere i napraviti pomak, sve je išlo poprilično sporo. Svjesni pogreške, u Microsoftu se nisu previše trudili nadogradnjama ispraviti stvar već su produžili potporu za XP te se okrenuli radu na Windows 7.

6. Microsoft Works

Za kraj, ponovno Microsoft, poznat po pokušajima prodaje postojećih proizvoda pod drugim imenom svojim korisnicima. Kao da nije bilo dovoljno što je Microsoft Office toliko skup, oni su se odlučili ponuditi za dodatni novac Microsoft Works. Bilo bi odlično da je radio kako treba i potvrdio se kao koristan dodatak, ali nije. Posebno s pojavom Windows XP.

Izgledom je djelovao jeftino, koristio je zastarjeli .wps format koji nikad nije bio kompatibilan s Wordom u novijim verzijama Windowsa i to ga je koštalo "glave".