SAD i EU otkrili kako će štititi osobne podatke svojih građana

SAD i EU otkrili kako će štititi osobne podatke svojih građana
Fotolia

Europska unija i Sjedinjene Američke Države proteklih šest mjeseci intenzivno rade na zaštiti privatnih podataka na Internetu i čini se da su napokon pronašli zamjenu za Safe Harbor, koji je trebao štititi građane Europske unije od neželjenog protoka njihovih podataka preko Atlanskog oceana.

Plan je bio zaštititi ih od kompanija kao Facebook, Google ili Microsoft, koji više ne mogu van EU prikupljati podatke iz same EU. Nažalost, dogodio se smjer unatrag, nastao pod pritiskom bogatijih i utjecanijih američkih kompanija pa Safe Harbor više ne vrijedi i trebalo je pronaći nova rješenja.

Ona se vide u dokumentu zvanom EU-US Privacy Shield, što se ugrubo može prevesti kao štit za privatnost između EU i SAD-a. Ideja je da limitira i nadzire sve što američka Nacionalna sigurnosna agencija (NSA) provjerava ili prikuplja. Sve to bi trebala regulirati neovisna agencija namijenjena upravo tome, što u teoriji zvuči sjajno.

U praksi je problem uočen u samom začetku jer se kompanijama koje psu registrirane u SAD-u i posluju u Eu omogućava izbor žele li da ih se tretira po europskim ili američkim zakonima. Naravno, dosad s onim američkim nisu imali problema i vrlo vjerojatno će se prikloniti njima. Dakle, ako netko prikupi vaše podatke, može ih čuvati u podatkovnim centrima u Irskoj, a zatim bez problema "preseliti" u SAD, gdje nad njima kontrolu ima NSA. Jasno, vaša privatnost na taj je način narušena.

Neovisna agencija na to bi trebala paziti, ali američki zakoni iznimno su otvoreni prema svemu što se "upakira" pod državnu sigurnost, tako da je teško biti optimist. Srećom, postoje aktivisti kao Max Schrems, koji su i informirali javnost o svim problemima te su odlučili djelovati na europskim sudovima i možda uspiju u svom naumu pa velike kompanije i razne obavještajne agencije neće više raditi što god hoće i koliko hoće.

Dok se to ne dogodi, EU-US Privacy Shield najbolje je moguće rješenje - koje su EU i SAD uspjele dogovoriti...