Projekt WaterQ - ICT u službi zaštite okoliša i zdravlja ljudi

Projekt WaterQ - ICT u službi zaštite okoliša i zdravlja ljudi

Na Svjetski dan voda, 22. ožujka, i službeno je završena  prva faza projekta WaterQ , čiji je primarni cilj istražiti primjenjivost informacijsko-komunikacijskih tehnologija (ICT) i koncepta javnog prikupljanja podataka u procjeni rizika te utjecaja vode na zdravlje ljudi.

Voda je prirodni, ograničeni resurs bez kojeg život na Zemlji nije održiv. Prema poražavajućim procjenama stručnjaka, više od milijardu ljudi diljem svijeta nema pristup dovoljnoj količini pitke vode.

Niz društvenih i industrijskih čimbenika, kao što su neprimjerena poljoprivredna praksa, neregulirana industrijska ispuštanja te nedovoljno učinkoviti sustavi sanitarne infrastrukture u urbanim i ruralnim područjima, zajedno s očekivanim negativnim utjecajima klimatskih promjena, imaju snažan utjecaj na dostupnost vode sigurne za ljudsku upotrebu. To svakako postavlja  dodatni izazov za javnozdravstveni sustav te učinkovitost postojećih procesa i alata za procjenu utjecaja na zdravlje.

Osiguranje dugoročne učinkovitosti i troškovne održivosti procesa procjene rizika, temeljeno na aktivnoj suradnji građanstva i znanstvene zajednice te suvremenim informacijsko-komunikacijskim tehnologijama (5G i IoT), teme su kojima se bavi konzorcij WaterQ.

Upravo je stoga glavna zadaća konzorcija  istražiti mogućnosti i utjecaje novih tehnologija na podizanje razine sigurnosti voda u Republici Hrvatskoj te poticati uključivanje zajednice u prikupljanje podataka, uz istodobno jačanje i podizanje svijesti državljana Republike Hrvatske o važnosti kvalitete i sigurnosti voda. Konzorcij čine Ericsson Nikola Tesla d.d., Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu te start-up poduzeće Freewa.