Programiranjem protiv nasilja među djecom

Programiranjem protiv nasilja među djecom

U organizaciji udruge „Suradnici u učenju“ i tvrtke Microsoft Hrvatska u OŠ Kajzerica održano je predavanje i radionica putem kojih su timovi, koji su sudjelovali na međunarodnom natjecanju ENABLE Hackathon, predstavili svoje projekte s ciljem pokazivanja na koji način tehnologija može pomoći u suzbijanju nasilničkog ponašanja među djecom u školi.

Posebnost događanja je što su četiri tima iz Popovače, Koprivnice, Velike Gorice i Zagreba, sastavljena od djece od 9 do 16 godina, podučavali 40-ak svojih vršnjaka prednostima tehnologije, programiranju te odgovornom korištenju informacijsko-komunikacijske tehnologije. Tako su demonstrirane aplikacije i mrežni sadržaji koje su mališani stvorili uz pomoć svojih mentora u svrhu prevencije nasilja.

„Projekt ENABLE odgovara na pitanje kako osnažiti djecu da budu spremna za snalaženje u situacijama elektroničkog nasilja. On potiče djecu da u virtualnom svijetu budu pristojna, kreativna, suosjećajna, empatična, da pruže podršku, pokažu svoje uspjehe i pohvale tuđe da pokažu svoje dobre strane te da zagovaraju sebe bez ugrožavanja drugih. Sve su to nužne vještine u današnjem svijetu i briga nas odraslih je da djecu naučimo odgovornom i primjerenom korištenju interneta i svih drugih tehnologija.“ - izjavila je Lidija Kralj, voditeljica projekta ENABLE u Hrvatskoj.

Na radionici se predstavio tim RIK iz Popovače koji je uz pomoć mentorice Diane-Svjetlane Lendvaj razvio aplikaciju ERA odnosno ENABLE rating app. Ova aplikacija razvijena je kao pomoć roditeljima za provjeru igara koje djeca igraju. Aplikacija nudi ocjene od 0 do 5 zvjezdica, a temeljem ocjene i komentara korisnici na jednostavan način mogu procijeniti stupanj nasilja u pojedinoj računalnoj igri te time odabrati koju će igricu dati svom djetetu.

Tim iz OŠ Frana Krste Frankopana iz Zagreba kreirao je uz pomoć mentorice Dubravke Crnić blog Black Sheep, svojevrsnu edukativnu platformu koja sadrži informacije o „bullyingute donosi korisne savjete i zanimljivosti o sprečavanju nasilja među mladima dok je tim iz OŠ Velika Mlaka i OŠ E. Kumičić iz Velike Gorice vođen od mentorice Štefice Škare razvio aplikaciju SpotyUp za mobilne uređaje putem koje djeca mogu unositi opise lijepih i ružnih stvari koje im se događaju. S druge strane projekt Happy, koji su razvili učenici OŠ Antuna Nemčića Gostovinskog, Gimnazije Fran Galović i Obrtničke škole iz Koprivnice te mentor Slavko Franjo zamišljen je kao društvena mreža namijenjena učenicima koji su zlostavljani, ali i zlostavljačima te stručnim službama poput pedagoga, psihologa, socijalnih pedagoga, razrednika i drugih. Pristupajući stranici, učenik bira lik koji će ga predstavljati te ulazi u virtualni svijet u kojem se može riješiti stresa na razne načine od izvođenja tjelesnih vježbi, slušanja muzike do rješavanja raznih zadataka.

Drago mi je da smo ovom radionicom podržali projekt ENABLE kao i sudionike ENABLE Hackathona. Često zaboravljamo da nam i djeca svojim idejama i kreativnošću mogu pomoći u borbi protiv nasilja među vršnjacima te na taj način zajedno možemo doprinijeli osnaživanju djece i mladih u Hrvatskoj. Tehnologija u tome igra posebno važnu ulogu i iznimno je bitno da se djecu u što mlađoj dobi potiče na korištenje i edukaciju o informacijskim tehnologijama čime doprinosimo izgradnji pozitivnog sustava vrijednosti u društvu“- izjavio je Ivan Vidaković, predsjednik kompanije Microsoft Hrvatska.

Timove ENABLE Hackathona podržali su i Danijel Forjan te Danijela Lokmer, učitelji i ambasadori projekta ENABLE, koji su ovom prilikom izjavili: „Iznimna nam je čast što ćemo u školama u našoj okolici istražiti u kojoj mjeri i obliku je prisutno nasilje te ćemo na osnovu toga učenicima i roditeljima pokušati pomoći da se ono više ne ponavlja. Učenici će kroz projekt naučiti što je to nasilje, kako ga prepoznati i spriječiti, te kako pokazati empatiju i na taj način osnažiti zajedništvo među svojim vršnjacima. Za nas je važno da se djeca u svojoj radnoj okolini osjećaju sigurnima, a projekt ENABLE osmišljen je upravo s tim ciljem“.

Projekt ENABLE (European Network Against Bullying in Learning and Leisure Environments) osnovan je 2014. godine od strane mreže europskih škola European Schoolnet, a financira ga Europska komisija s ciljem sprečavanja nasilja. U programu ENABLE sudjeluje 6000 djece u dobi od 11 do 14 godina te 2000 roditelja iz tridesetak škola u 6 europskih zemalja. Udruga Suradnici u učenju“ je partner European Schoolneta i odgovorna za provođenje projekta ENABLE  u Hrvatskoj