INFOGRAFIKA: Kako uspjeti s mobilnom aplikacijom globalno

INFOGRAFIKA: Kako uspjeti s mobilnom aplikacijom globalno
Google / Admob

Android operativni sustav dostupan je u 190 zemalja svijeta, a samim time je u toliko zemalja svijeta moguće plasirati  aplikacije vezane uz njega. Samo, mnogi developeri i njihovi investitori još ne znaju sve načine koji postoje za zaraditi što više novca.

Google je posljednjom infografikom napravio upravo to, dao ideje onima koji još nisu bili baš potpuno upoznati sa svime što Android tržište nudi. Odnosno, što Google nudi. A zna se da Google najviše novca uprihodi na godišnjoj bazi upravo od oglašavanja, u što su uključeni i mobilni uređaji. Unutar aplikacija postoje također oglasi i dio "kolača" odlazi developerima tih aplikacija. Zato je bitno da aplikacije budu popularne i dobro prilagođene za oglase.

Sva statistika o tome vodi se kroz AdMob, kompaniju za mobilno oglašavanje osnovanu 2006. godine od strane Omara Hamouija, a zatim kupljenu od strane Googlea 2009. godine za 750 milijuna američkih dolara. Koliko vrijedi, jasno pokazuje činjenica da ju je htio i Apple. Jer, alati koje posjeduju su sjano izvedeni za jasnu i detaljnu provjeru stanja vezanog uz mobilno oglašavanje.

Pa tako AdMob pokazuje da sjevernoamerički developeri mogu dobiti čak 50 posto prihoda od oglašavanja van granica sjevernoameričkog kontinenta. Azijsko pacifički developeri dobiju 60 posto od prihoda, europski 85 posto, baš kao i bliskoistočni i afrički. Naravno, brojke vrijede za cijeli svijet pa je stoga u interesu developerima raditi aplikacije namijenjene svima.

Time Google želi potaknuti globalniji smjer po pitanju aplikacija, ali još uvijek kineski i brazilski korisnici nemaju lokalizirane aplikacije, što itekako brine. Najbolje po tom pitanju kotiraju korisnici s engleskog govornog područja, ali i korisnici s područja Japana i Južne Koreje.

Developeri nemarom o prilagodbi za određeno govorno područje gube između osam i 13 posto korisnika, što na brojci od oko milijardu i pol Android korisnika znači jako puno.

Stoga, Google poručuje developerima da omoguće kvalitetan prijevod, da imaju uvid u korištenje aplikacija ovisno o tržištu i da nauče zašto su izgubili korisnike jer time mogu ispraviti mnoge pogreške.