Bespilotne letjelice, poznatije pod nazivom „dron“, proteklih nekoliko godina zauzele su svoje mjesto na tržištu i dok se isprva ponajviše o njima govorilo kroz smjer zabavne industrije, uskoro bi im namjena mogla biti mnogo šira i korisnija u svakodnevnici. Primjerice, uskoro bi mogli nositi lijekove teško oboljelima.
U velikim gradovima prometne gužve su konstanta i često je pitanje dolaska hitne pomoći zapravo pitanje života ili smrti. Osobe koje dožive srčani udar nemaju previše vremena na raspolaganju, a vozilo hitne pomoći ne može letjeti i zaobići sve prepreke na cesti. I tu dolaze na repertoar dronovi.
Za takve hitne slučajeve, u kojima se radi o životu ili smrti, mogli bi donositi lijekove na adresu, koji bi mogli pomoći u prvu ruku čak i kad se njima barata od strane nestručne osobe. Telefonskim putem bi osobi koja je uz bolesnika objasnili jednostavan postupak davanja pomoći i tako nešto svakako u konačnici može nekome spasiti život.
A do takvih saznanja došli su na sveučilištu u Torontu, gdje su koristili dronove upravo u ove svrhe. Naravno, testiranje nije provedeno u stvarnim situacijama već testnim i improviziranim, ali poslužilo je svrsi. Ideja je dobivena u Nizozemskoj, gdje su u stvarnoj situaciji dronom dopremili potrebne lijekove bolesnim osobama. Nije to usavršeno do krajnjih granica, ali upravo se na tome u Torontu radi.
"U radno vrijeme 85 posto osoba sa srčanim udarom ne može se dosegnuti na vrijeme jer su prevelike gužve. Ali, iz pomoć dronova i dopremanja osnovne medicinske pomoći vrijeme čekanja do dolaska hitne pomoći može se olakšati i spasiti pacijentu život, tvrde na sveučilištu u Torontu.
Dakle, može se reći da nakon silnih napada na dronove i njihovu primjenu, napokon smo u jednoj situaciji kad pomažu ljudima i potvrđuju svu moguću korist za društvo. I vrijeme je da takve informacije češće dolaze u javnost kako bi se prekinule priče koje idu isključivo u smjeru terorizma i sličnih problema.
Samo, treba za ovakvu namjenu i uvelike poboljšati samu tehnologiju jer dronovi su još uvijek podosta nepouzdani i kad se lete iznad naseljenih mjesta i poprilično opasni jer ako otkažu i sruše se, mogu nekoga ozlijediti, a i gore stvari od toga...
Američki sud odbio je zahtjev tvrtke Huawei Technologies za odbacivanje većine optužbi iz savezne optužnice u kojoj se tvrdi da je tvrtka ukrala poslovne tajne i obmanula banke u vezi s poslovanjem u Iranu.
Američki Senat blokirao je desetogodišnju zabranu donošenja zakona o regulaciji umjetne inteligencije na razini saveznih država. Ova kontroverzna mjera bila je podržana od strane velikih tehnoloških kompanija. Senatori su izglasali amandman kojim se moratorij uklanja iz kontroverznog zakona o poreznim olakšicama i potrošnji, koji je predložio američki predsjednik Donald Trump.
Europska komisija najavila je Kvantnu strategiju s ciljem da Europa postane globalni lider u području kvantnih tehnologija do 2030. godine. Prema navodima Komisije, strategija će potaknuti izgradnju otpornog i suverenog kvantnog ekosustava koji će podupirati rast startupova te pretvarati znanstvena otkrića u tržišno spremne primjene, uz očuvanje europske znanstvene izvrsnosti.