Apple je najbogatija tehnološka kompanija na svijetu i vrijedi oko bilijun američkih dolara, a samo u prošloj godini uprihodio je 213 milijardu dolara. Ako to promatramo kao bruto domaći proizvod i usporedimo s državama diljem svijeta, ova američka kompanija završila bi na 42. mjestu.
Dakle, samo 41 zemlja je u 2015. uspjela ostvariti više od Applea. Ako znamo da je BDP je makroekonomski indikator koji pokazuje vrijednost finalnih dobara i usluga proizvedenih u zemlji tijekom dane godine, tad je jasno koliko Apple ostvaruje prihoda i koliko su oni značajni.
Samo su iPhone pametni telefoni uprihodili 165 milijardi dolara u cijeloj ovoj priči, što je za Apple velika stvar, a ujedno i uistinu opasna te stvara popriličan pritisak jer riječ je o 70,89 posto ukupnih prihoda. Baš kao što Googleu stvara pritisak njihov posao s oglasima, koji čini dobrih 84 posto njihovih prihoda na godišnjoj razini. Dovoljno je da taj segment prihoda na koji se kompanija oslanja pogubi svoj pozitivan smjer i to se može odraziti na cijelu kompaniju.
No Apple ima dovoljno iskustva i novca da bi radio dugoročne strategije, tako da crni scenarij ne treba trenutno ni zamišljati. Bolje je zabaviti se ovim zanimljivim brojkama, koje nam govore da je jedna "IT oaza" kao Irska imala slabiji BDP u 2015. no što je Apple uprihodio, što zvuči uistinu nevjerojatno. Ili, uprihodio je više no što je bio BDP bogatog Katara, Portugala... i nekih još zvučnih država.
Ako gledamo njihov "prostor", potpuno su potukli konkurenciju. U 2015. godini su Amazon i Microsoft zajedno uprihodili 93 milijarde dolara, Google je na 66 milijardi i Facebook na 12,5 milijardi. No Samsung je na 165,89 milijardi dolara prihoda, i to ako gledamo kompletno poslovanje te južnokorejske kompanija. Ako gledamo mobilno tržište, tad su na 24,3 milijardi dolara prihoda na godišnjoj razini.
Globalna potrošnja na cloud infrastrukturu, prema procjenama Canalysa, dosegla je 90,9 milijardi dolara u prvom kvartalu 2025., što predstavlja rast od 21posto na godišnjoj razini. Tvrtke su prepoznale da implementacija AI aplikacija zahtijeva obnovljeni fokus na migraciju u cloud.
Utrka za silicijsku fotoniku sve se više zahuktava, a kineski istraživači razvijaju prve čipove temeljene na svjetlosti. Istraživači sa Sveučilišta Fudan razvili su integrirani silicijski fotonički multiplekserski čip za višeredne modove, jednostavnije rečeno, multiplekser koji prenosi upute putem svjetlosti umjesto električne struje.
Stavovi čelnika tehnoloških kompanija i zaposlenika o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati budućnost sve su različitiji. Dok direktori ističu pozitivne strane, povećanu produktivnost i bolji omjer između poslovnog i privatnog života, mnogi zaposlenici brinu se za sigurnost svojih radnih mjesta.