Velika telekom ulaganja za BDP u EU veći za 910 milijardi eura

Velika telekom ulaganja za BDP u EU veći za 910 milijardi eura
Fotolia - ilustracija

Prigodom govora predsjednika Junckera o stanju Unije za 2016. EK je danas predstavila ambicioznu operaciju izmjena pravila EU-a u području telekomunikacija s novim inicijativama za zadovoljavanje sve većih potreba Europljana za povezivosti i poticanje konkurentnosti Europe. Tim će se prijedlozima potaknuti ulaganja u mreže vrlo visokog kapaciteta i ubrzati pristup Europljana Wi-Fi mrežama. I na kraju donijeti 910 milijardi veći BDP i 1,3 milijuna novih radnih mjesta.

Na poslu, kod kuće ili na putovanju Europljani očekuju brzu i pouzdanu internetsku vezu. Poticanje ulaganja u mreže vrlo visokog kapaciteta sve je važnije za obrazovanje, zdravstvo, proizvodni sektor i promet. U želji da odgovori na te izazove i pripremi teren za digitalnu budućnost Europe, Komisija je danas predstavila tri strateška cilja u području povezivosti za 2025.

Svi glavni pokretači socioekonomskog razvoja, kao što su škole, sveučilišta, istraživački centri, prometna čvorišta, svi javni pružatelji usluga, kao što su bolnice i uprave, te poduzeća koja se oslanjaju na digitalne tehnologije trebali bi imati pristup vrlo visokoj, gigabitnoj, povezivosti (koja korisnicima omogućuje preuzimanje/učitavanje 1 gigabita podataka u sekundi).

Svim europskim kućanstvima, u ruralnim ili gradskim područjima, trebala bi biti dostupna povezivost s brzinom preuzimanja od najmanje 100 Mbps, s mogućnošću prelaska na Gbps.

Sva gradska područja te veće prometnice i željezničke linije trebali bi imati neprekinutu pokrivenost za 5G, petu generaciju sustava bežične komunikacije. Postavljen je privremeni cilj prema kojemu bi mreža 5G trebala biti komercijalno dostupna u najmanje jednom velikom gradu u svakoj od država članica do 2020.

Ti se ciljevi mogu ostvariti samo uz ogromna ulaganja. Komisija je stoga predložila novi Europski zakonik o elektroničkim komunikacijama s prema budućnosti usmjerenim i pojednostavnjenim pravilima, zahvaljujući kojima će se za sva poduzeća povećati privlačnost ulaganja u novu, najkvalitetniju infrastrukturu diljem EU-a, kako lokalno tako i preko državnih granica.

Ulaganja koja će potaknuti taj novi okvir mogla bi povećati naš BDP za dodatnih 910 milijardi EUR i otvoriti 1,3 milijuna novih radnih mjesta u sljedećih deset godina (do 2025.). Osim zakonika, Komisija je predstavila i akcijski plan uvođenja mreže 5G diljem EU-a od 2018. Tako bi se potencijalno moglo otvoriti dva milijuna novih radnih mjesta u EU-u. Jednom drugom ključnom inicijativom danas predstavljenog paketa za povezivost, WiFi4EU, želi se europskim zajednicama pomoći da svim svojim građanima ponude besplatne Wi-Fi pristupne točke.

„Bez prvorazrednih komunikacijskih mreža neće biti jedinstvenog digitalnog tržišta. Treba nam povezivost koju si ljudi mogu priuštiti i kojom se mogu koristiti na putovanju. Kako bismo to postigli, moramo bolje uskladiti politike spektra u cijelom EU-u. Te ćemo ciljeve postići povećanjem konkurencije i daljnjom integracijom europskog tržišta, čemu će pripomoći odgovarajuće okruženje koje će nastati zahvaljujući novom komunikacijskom zakoniku“, ističe Andrus Ansip potprdsjednik EU zadužen za digitalno tržište.

„Povezivost je glavni preduvjet za digitalnu budućnost Europe: Internet stvari, digitalizacija industrije, računalstvo u oblaku, veliki podaci - sve to zahtijeva sigurnu i sveprisutnu povezivost najveće brzine i kvalitete. Europa želi biti predvodnik uvođenja mreže 5G. Vrijeme je da prijeđemo na gigabitno društvo i pobrinemo se da svi Europljani, bilo da žive na selu ili u gradovima imaju pristup kvalitetnoj internetskoj vezi“, ističe pak Povjerenik za digitalno gospodarstvo i društvo Günther H. Oettinger.