Uspješno obavljena transatlantska enkripcija pri brzini od 100Gbps

Uspješno obavljena transatlantska enkripcija pri brzini od 100Gbps
Fotolia

Ericsson, Ciena i Telstra uspjeli su kriptirati podatke prilikom prijenosa vezom od 100Gbps između Sjedinjenih Američkih Država i Australije. Pritom su koristili podmorske kablove i nadmašili prošlogodišnji uspjeh prijenosa kriptiranih podataka na isti način, ali brzinom od 10Gbps.

Riječ je o dužini od 21,940 kilometara, a prijenos se odvio između Melbournea i Los Angelesa, uz ultra nisku latenciju i bez ikakvih zadrški. Veličanstven je to uspjeh, koji podmorske kablove ponovno postavlja u prvi plan te pokazuje da tu tehnologiju treba bolje iskoristiti s obzirom da može donijeti ovako kvalitetna rješenja.

No, treba zapljeskati trojcu koji je ovo izveo jer sad se dokazano potvrdilo da jest moguće zaštititi podatke dok su na samoj mreži i dok su u tranziciji između dvije mreže. Sve zahvaljujući enkripciji, dovoljno moćnoj da odoli svakom pokušaju napada ili propusta, a velikim kompanijama i organizacijama tako nešto uistinu je idealno.

Ipak, posebno zadovoljstvo pobuđuje činjenica što se sve ovo izvelo na više podmorskih kablova istovremeno pa je jedan prijenos brzinom od 100Gbps uspio ostati nedirnut kad su podaci kolali putem Japan-US Unity sustava, Australia Japan Cable (AJC) sustava, Asia-America Gateway (AAG) sustava i Endeavour sustavom.

"Ovaj uspjeh potvrđuje da naši korisnici mogu bezbrižno slati podatke velikom brzinom na velikim udaljenostima. Ali, ovo je dokaz i da možemo pružati jednaku uslugu neovisno o infrastrukturi koja se koristi, a u ovom slučaju riječ je o podmorskim kablovima, rekao je izvršni direktor (CEO) Telstrina međunarodnog odjela Darrin Webb, a na njega se nadovezao potpredsjednik Ciene Francois Locoh-Donou: "Poslovanje danas treba ovako nešto i na tržištu se ovakav uspjeh prepoznaje jer sigurnost, brzina i pouzdanost pri prijenosu podataka.

Sad se samo čeka da ovaj uspjeh zaživi u komercijalnom smislu, na radost brojnih korisnika.