Tele2 očekuje brzu realizaciju nacionalnog programa širenja brzog Internet

Tele2 očekuje brzu realizaciju nacionalnog programa širenja brzog Internet
Fotolia ilustracija

Iz trećeg po veličini domaćeg mobilnog telekoma Tele2 ističu kako pozdravljaju odluku Vlade Republike Hrvatske o donošenju Nacionalnog programa razvoja širokopojasne agregacijske infrastrukture budući da smo i sami u više navrata upozoravali i apelirali na važnost ovog programa. U narednom razdoblju naglasak treba biti na ubrzanje implementacije odluke Vlade kako bi se predmetna infrastruktura izgradila i dala u komercijalno korištenje u što je moguće kraćem roku.

„Važno je napomenuti kako će brzina provedbe programa direktno utjecati i na brzinu povlačenja sredstava iz fonda Europske unije alociranih za ovu namjenu“, ističu iz Tele2.

Cilj Nacionalnog programa je jačanje gospodarstva na temeljima novih informacijsko-komunikacijskih tehnologija te usluga za koje su potrebne velike brzine pristupa, a navedeno nije moguće postići bez razvijenog širokopojasnog pristupa internetu odnosno izgrađene širokopojasne infrastrukture kao osnove pružanja elektroničkih komunikacijskih usluga, zaključuju iz Tele2.

Podsjetimo, riječ je o provedbenom programu izgradnje i upravljanja agregacijskim dijelovima širokopojasnih mreža sljedeće generacije (NGN - Next Generation Network), a ujedno i program koji sadržava državnu potporu. Izrađen je u svrhu ostvarivanja ciljeva Digitalne agende za Europu do 2020. godine, a usklađen je i s ciljevima Strategije razvoja širokopojasnog pristupa u Republici Hrvatskoj u razdoblju 2016. - 2020.

omogućuje se korištenje dodijeljenih sredstava iz europskih strukturnih i investicijskih (ESI) fondova u okviru Operativnog programa "Konkurentnost i kohezija" 2014. - 2020., najviše u iznosu od 101,4 milijuna eura, od čega će se najviše, 86,2 milijuna eura ili 85 posto financirati iz europskog fonda za regionalni razvoj u skladu s Odlukom Europske komisije o usklađenosti predmetnog Nacionalnog programa s pravilima državnih potpora.

Ciljana područja izgradnje širokopojasne agregacijske infrastrukture unutar predmetnog Nacionalnog programa, većinom obuhvaćaju područja u kojima trenutačno takva infrastruktura ne postoji ili je dostupna samo agregacijska mreža povijesnog operatora. Na temelju rezultata provedenih javnih savjetovanja Nacionalnim programom planirano je obuhvatiti ukupno 540 ciljanih naselja (što čini 25% ukupnog hrvatskog stanovništva), koja se nalaze u prigradskim i ruralnim područjima Republike Hrvatske.