Sveučilište Surrey predvodi multimilijardersko globalno istraživanje o 5G mrežama i njihovom razvoju za mobilne uređaje

Sveučilište Surrey predvodi multimilijardersko globalno istraživanje o 5G mrežama i njihovom razvoju za mobilne uređaje
Ilustracija / Antonio Jularić

Britansko sveučilište Surrey u centru je multimilijarderskog globalnog istraživanja koje se tiče 5G mreža i njihova razvoja za mobilne uređaje. Njihov inovacijski centar 5GIC (5G Innovation Centre) trenutno radi s mnogim kompanijama kako bi što bolje i brže razvili 5G tehnologiju za mobilne uređaje.

No ono što se krije iza razvoja 5G mreže za mobilne uređaje zapravo jest bežična 5G tehnologija, od koje bi mnoge kompanije imale značajnu korist. Znamo da dolazi vrijeme Interneta stvari (IoT) i da će se bazirati na bežičnoj tehnologiji, potrebnoj da se umreže svi ti uređaji koji bi u teoriji morali biti povezani. Uz postojeću tehnologiju sve skupa iznimno je sporo i nimalo poticajno. Zna se da 5G nudi do stotinu puta bržu vezu od svega što trenutno imamo na tržištu.

I ne samo to, Nokia je najavila da 5G donosi masivnu propusnost i nultu latenciju, što donosi i otklon svakog kašnjenja u "komunikaciji", ne tjera nas na čekanje i apsolutno svaka akcija događa se praktički u realnom vremenu. Sve to skupa zvuči sjajno  i zato je zanimljivo vidjeti što to nudi Surrey.

Riječ je o iskusnom istraživačkom timu, predvođenog profesorom Rahimom Tafazollijem. A na svom su radu počeli još 2012. godine, kad se diljem Velike Britanije tek predstavljala 4G tehnologija. Znači, pripremljeni su za budućnost, imaju uvid u sve što se događa i imaju mogućnosti 5G učiniti boljim, a možda i dostupnim prije najavljene 2020. godine.

- Utrka koja se vodi mnogo je zanimljivija nego ona kad se trebala pojaviti 4G tehnologija. Jer, dok su se za 4G angažirale isključivo telekomunikacijske kompanije i proizvođači uređaja koji imaju koristi od 4G, za razvoj 5G tehnologije uključena su u utrku još i sveučilišta, ali i same države. Samim time, 5G je postao nacionalno pitanje, a ne isključivo pitanje određenog dijela industrije - rekao je Tafazolli na Mobile World Congress u Barceloni.

Nažalost, nije odgovorio pritom na trenutne uspjehe ili napredak koji je njegov tim uspio postaviti, ali naglasio je da su na dobrom tragu i da sve ide prema planu koji su zacrtali. Ipak, otkrio je barem otkud dolaze financije i kako to izgleda diljem svijeta.

- Trećinu nam daje britanska Vlada, što je bilo prvi put da se za 5G istraživanja i razvoj aktivno financijski uključi vlast. Zahvaljujući tome su se aktivno uključile u razvoj 5G u svojim zemljama i Tajvan, Južna Koreja, Japan i Rusija. Sve to potaknulo je na znatna ulaganja kompanije kao što su Ericsson i Huawei. A što se nas samih tiče, preostale dvije trećine novca dolaze od strane 24 partnera vezanih uz telekomunikacijske kompanije, ali tu su još i BBC te Ofcom. Pomaže nam koliko mogu svojim saznanjima, logistikom i infrastrukturom 30 manjih i srednjih britanskih kompanija - naglasio je Tafazolli no nije govorio o konkretnim brojkama.