Surfa čak 67 posto korisnika mobilne telefonije, Internet donio 33 posto više novca

Surfa čak 67 posto korisnika mobilne telefonije, Internet donio 33 posto više novca
Fotolia

Najnoviji podaci domaćeg telekomunikacijskog regulatora i to za kraj drugog kvartala ove godine pokazuju vrlo zanimljivu situaciju na telekomunikacijskom tržištu i prilagodbe operatera na novonastalu situaciju na tržištu.

Podaci HAKOM-a tako govore kako je ukupna penetracija, odnosno zasićenost tržišta nastavila pratiti, već četvrti kvartal za redom, trend smanjenja. Na kraju dugog ovogodišnjeg tromjesečja dosegnula je 107,27 posto što samo dokazuje da korisnici sve manje koriste više mobilnih uređaja odjednom već se sele na samo jedan odnosno jednu SIM karticu. Pritom svakako ne treba niti zaboraviti utjecaj sezonalnosti, odnosno stranaca koji dolaze i koriste domaće mreže kupujući SIM kartice, te da će taj utjecaj biti sve manji od kada je Hrvatska članica Europske unije.

Tako je ukupan broj korisnika svih triju domaćih telekom operatera Hrvatskog telekom, Vipneta i Tele 2 smanjen na 4,596 milijuna aktivnih SIM korisnika, odnosno korisnika koji su u posljednjih 90 dana koristili svoj mobilni telefon.

Udio operatera se promijenio u odnosu na prethodni kvartal, HT je pao iznimno malo s 46,82 posto udjela po broju korisnika na 46,61, Vipnet je pao nešto više s 37,24 posto na 35,57 posto. Tele 2 uspio je pak nešto narasti sa 15,94 posto na 17,82 posto.

Kada se pak gleda struktura korisnika i kada je riječ o pre-paid odnosno post-paid grupama vidljivo je da su novim tarifnim modelima i ugovorima na 12 ili 24 mjeseca telekom operateri uspjeli privući korisnike kojih je tako sada više s ugovorom nego kvartal ranije i taj se trend događa već zadnja tri kvartala. Korisnika s ugovorom sada je 46,45 posto, dok je korisnika na pretplatu, odnosno pre-paid sada 53,55 posto.

Nastavljen je i trend promjene operatera i od početka ove godine u mobilnoj telefoni telekom operatera promijenilo je više od 113 tisuća korisnika. Na kraju lipnja ove godine ukupan broj prenesenih brojeva do sada dosegao je više od 736 tisuća korisnika. Broj prenesenih broje na godišnjoj razini veći je za 33,72 posto.

U fiksnoj telefoniji HT je i dalje daleko najjači i ima 61,59 posto udjela i padom od minimalnih 0,17 postotnih poena, dok alternativci drže 38,41 posto tržišta. Bit će zanimljivo vidjeti brojke na kraju trećeg kvartala kada se HT-u pribroji i Optima.

I u ovom tržišnom segmentu nastavljen je rast prenesenih brojeva tako da je na kraju lipnja ove godine taj broj dosegao 1,027 milijuna.

U segmentu širokopojasnog pristupa Internetu  nastavljen je rast ukupnog broja korisnika na 1,379 milijuna, od čega je u fiksnom dijelu 936,77 tisuća, a u mobilnom 442,39 tisuća. Ukupno uzevši broj korisnika u mobilnom širokopojasnom pristupu nastavio je s mnogo dinamičnijim rastom, iako je u prvom kvartalu ove godine zabilježen pad u odnosu na kraj 2013. godine. U fiksnom segmentu rast je minimalan svega nešto više od 4 tisuće novih korisnika.

Gustoća brzog pristupa Internetu sada je ukupno 32,19 posto, dok je u fiksnom dijelu to 21,86 posto, a u mobilnom 10,32 posto. Kada se gleda po županijama u fiksnom segmentu pristupa internetu Zagreb i okolica su najveći s više od 300 tisuća korisnika, slijedi Splitsko-dalmatinska županija s više od 106 tisuća, a prve tri zaključuje Primorsko-goranska s 80 tisuća.  Najmanje je korisnika u Ličko-senjskoj županiji tek nešto manje od 9 tisuća.

U mobilnoj telefoniji čak 67,15 posto korisnika ima i koristi pristup internetu putem svog uređaja bio to pametni telefon, tablet, fablet ili nešto treće. Kada se pak pogleda raspodjela po 2D ili 3D paketima odnosno dual play telefonija i Internet ili triple play telefonija, Internet i internetska televizija broj korisnika 3D udluga polako se približava 2D uslugama. Ukupno je tako 326,9 tisuća 2D paketa, odnosno 300,7 tisuća korisnika 3D paketa.

U segmentu distribucije TV signala i dalje je vodeća kabelska klasična DVB-T distribucija s 51,6 posto, slijedi internetska distribucija s 26,34 posto, te kabelska distribucija s 9,9 posto.

Kada se sve to preračuna u novac u drugom ovogodišnjem kvartalu telekom operateri u fiksnoj telefoniji zaradili su više od 581 milijun kuna što je rast u odnosu na prvi kvartal, ali na godišnjoj razini u odnosu na lipanj 2013. riječ je o padu od 16,42 posto.

U mobilnoj telefoniji taj je pad i mnogo veći. Veliki i presudan utjecaj imao je pad cijena roaminga ulaskom Hrvatske u Europsku uniju. Tako su mobilni telekom operateri uprihodili 1,12 milijardi kuna uz pad u odnosu na prethodni kvartal od 12,86 posto, odnosno na godišnjoj razini gledajući drugi kvartal ove godine prema drugom kvartalu prethodne godine pad je čak 27,01 posto. U mobilnoj telefoniji pao je broj SMS poruka na godišnjoj razini za 3,84 posto. MMS poruka slano je više u drugom nego u prvom kvartalu ove godine, no na godišnjoj razini pad je 5,85 posto.

Od interneta su telekom operateri na zaradili čak 33,58 posto više i uprihodili više od 825 milijuna kuna. U fiksnoj telefoniji rast je bio 3 posto, dok je u mobilnoj prihod porastao čak 102,11 posto.

U fiksnom pristupu internetu čak 40,52 posto rasta bilježi usluge koje se pružaju preko bitstreama. U mobilnoj telefoniji brzi Internet koristi 2,9 milijuna korisnika, od čega je čak 442 tisuće M2M kartica, odnosno machine to machine, zapravo Internet stvari - IoT.  Taj je broj povećan za 7,12 posto. Korisnika koji surfaju putem telefona, tableta, phableta, računala je 2,4 milijuna, a njihov je broj na godišnjoj razini rastao 5,89 posto.

I za kraj, od televizije se uprihodili 146,95 milijuna kuna uz rast od 10,55 posto. IPTV je rastao 3,8 posto u broju korisnika, SAT TV 20,88 posto, a najveći je rast po broju korisnika zabilježen u segmentu zemaljske naplatne televizije i to prije svega tu je Evo TV Hrvatske pošte koji je dosegao više od 38 tisuća korisnika i rastao na godišnjoj razini 167 posto.