Što bi 5G trebao unaprijediti?

Što bi 5G trebao unaprijediti?
Fotolia

Huawei mnogo radi na tome da peta generacija mobilnih mreža (5G) postane stvarnost, ali kako tvrde u kompaniji, tek su na početku početka cijele priče. No i to je korak naprijed, u svakm slučaju. Ono što ih najviše muči trenutno jesu latencija, bandwidth i konekcija.

A to nije nešto na što može utjecati Huawei ili neki drugi od proizvođača, to je do operatera koji moraju pripremiti infrastrukturu i pomoći da se 5G implementira na pravi način. Ipak govorimo o mobilnoj mreži koja bi trebala donijeti brzine od 10 Gbps! Trenutno je brzina 4G LTE oko 150 Mbps i dok je to uistinu sjajno, za doba 4K video snimaka i clud sustava, svakako nije dovoljno.

Ali dok se infrastruktura ne poboljša, nema naprijed. Može se pričati o svemu, može se čak nešto i napraviti prema naprijed tijekom istraživanja, no dok infrastruktura stoji, stoji i napredak 5G mobilnih mreža. I kad bi se to sve moglo izvesti na odgovarajuć način? Odgovor je teško ponuditi.

Rusi žele do 2018. godine imati taj standard, realnost je da će ga svi imati u teoriji između 2020. i 2022. godine. Što ne treba čuditi jer 66 posto svijeta još uvijek koristi 2G, a 4G je tek u inicijativama. Čak i u zemaljama kao Hrvatska 4G stagnira i dostupan je na rijetkim dijelovima. To je do operatera koji štede gdje stignu.

Tako je kod nas T-HT prvotno omogućavao 75 Mbps jer im je to bilo najprihvatljivije, da bi danas 150 Mbps bilo dostupno. No dovoljno se maknuti iz centra Zagreba i 4G postaje nedosanjani san.

Možda zbog toga čudi inicijativa koju ima Huawei, ali ne bi trebala. Njihov primarni posao vezan je uz mreže, tako da svakako žele biti prvi koji će unijeti 5G u naš svijet. No u startu su naglasili da broj konekcija koju operater mora dopuštati ako misli imati 5G, jest sedmeroznamenkasti.

Suradnja je ono što nam treba da bismo išli prema naprijed, a sve češće izgleda da su operateri ti koji ju sputavaju u mobilnoj telefoniji. Od konekcija do roaminga preko Interneta stvari (IoT)...