Pripremite se na promjene koje donosi umjetna inteligencija

Pripremite se na promjene koje donosi umjetna inteligencija

Umjetna inteligencija promijenit će način na koji živimo i poslujemo više nego bilo koja tehnologija u naredna tri desetljeća. Istaknuo je to Dejan Ljuština, partner u PwC-u, na konferenciji Trendovi u telekomunikacijama koja se u organizaciji poslovnog tjednika Lider i PwC-a održala u hotelu Westin.

No, umjetna inteligencija stvorit će i probleme, pogotovo u segmentu sigurnosti i privatnosti, a promijenit će i potrebe kompanija za radnicima. Padat će vrijednost manje zahtjevnog rada, dok će se kompanije fokusirati na ljudski kapital i obrazovanje kadra.  Za uspjeh su nužni globalni mentalni sklop i međusobno partnerstvo.

Kako je analiza pokazala, telekomi su iz globalne perspektive izgubili značaj, a bilježe se tri trenda: jednostavnost, digitalizacija i konsolidacija. Telekomi se boje promjena, planski su i hijerarhijski orijentirani, što je označeno kao njihov glavni problem za rast u budućnosti.

Što se medija tiče, predviđa se daljnji digitalni rast, ali samo u dva pravca - prema  Facebooku  i Googleu. Novi 'over the top' (OTT) gigant je američki Netflix koji sve više ulaže u vlastiti sadržaj.

Konferencija Trendovi u telekomunikacijama  je tradicionalno okupila vodeće ljude telekom kompanija u Hrvatskoj - Davora Tomaškovića (Hrvatski Telekom), Jiříja Dvorjančanskog (Vipnet) i Viktora Pavlinića (Tele2) koji su govorili o globalnim trendovima u industriji.

„Već  u 2016. godini se s rastom BDP-a se popravila i situacija na telekomunikacijskom tržištu,  pogotovo u segmentu broadbanda, mobilnih podataka i televizije. Taj trend nastavit će se i ove godine“, istaknuo je predsjednik uprave HT-a Davor Tomašković koji ovu kompaniju  u budućnosti vidi kao regionalnog lidera i najvećeg telekom investitora u infrastrukturu.

Kupnja Crnogorskog Telekoma prvi je korak da HT postane regionalni lider, što je i kreiranje dodatne vrijednosti za građane koji drže 49 posto vlasništva. U zadnje tri godine, istaknuo je Tomašković,  HT je pokrenuo ogroman investicijski ciklus u infrastrukturu; devet puta je povećan broj kućanstava koja surfaju po brzini od 30 mbt/sek. No, najveći efekti u budućnosti se očekuju od digitalizacije zdravstvenog sustava, javne uprave i pametnih gradova.

U Tele2 se u budućnosti vide kao najbolji operator po pitanju korisničkog iskustva, a predsjednik uprave Tele2 Viktora Pavlinića ističe kako je trend konsolidacija dobar ako na kraju vodi većoj konkurentnosti .

„Samo s rastom konkurentnosti se općoj populaciji donose najveće uštede“, rekao je Pavlinić.

U iduće tri godine Vipnet očekuje rast u ICT-u; posebno u pitanju sigurnosti i cloud tržišta.

„Konsolidacijom se stvara veća vrijednost za korisnike, što je i logika koja stoji iza akvizicije Metroneta. Konsolidacija je dobra i zbog toga što u Hrvatskoj nema potrebne infrastrukture“, rekao je predsjednik Uprave Vipnet-a  Jiří Dvorjančansky.

Telekom čelnici osvrnuli su se i na ulogu države koja može pomoći kod ishođenja dozvola za širenje infrastrukture, ali i naknada koje se za to plaćaju. Također, prema telekomima,  država treba poticati konkurentnost kako bi se stimulirale investicije.