Prihodi od mobilnog OTT do 2020. popet će se na 10 milijardi dolara

Prihodi od mobilnog OTT do 2020. popet će se na 10 milijardi dolara
Shutterstock

Mobilni OTT (Over the Top) raste i i prema istraživanju Juniper Research, do 2020. godine će prihodi na tom području biti deset milijardi američkih dolara. Takva prognoza temelji se prvenstveno na boljoj pokrivenosti mobilnih uređaja 4G mrežom, koja još uvijek nije uzela maha i postavila se kao standard bez premca. Ali prognoza pokazuje i zanimljive podatke vezano uz telekomunikacijske kompanije, koje bi trebale dožvjeti procvat upravo na području koje su godinama kritizirali i prikazivali kao apokalipsu svog postojanja i poslovanja.

A kad se govori o standardima, OTT se nameće kao jedan, u svakom slučaju. Taj pojam mnogima je još uvijek nepoznat iako se sigurno koriste uslugama kao Skype i WhatsApp, koje spadaju u OTT. Naime, u samoj definiciji ovdje je riječ o pružanju usluga putem mreža elektroničnih komunikacija, a to je u ovom slučaju Internet, na način da pružatelj usluge koristi postojeći pristup Internetu da bi dijelio svojim korisnicima različite sadržaje.

U Sjedinjenim Američkim Državama to je odavno uzelo maha, posebno kad se rado i TV uslugama pa tako na tržištu postoje Netflix, Amazon Prime Instant Video i tu je YouTube. Njega koristi cijeli svijet i vjerojatno je najrašireniji OTT. Kad se govori o komunikaciji, osim WhatsAppa i Skypea, korišten je uvelike i Viber, a postoji i cijeli niz drugih proizvoda čije su značajke za komunikaciju iste.

Naravno, postoji otpor kontra OTT jer remeti se postavljeni model poslovanja, što od strane pružatelja telekomunikacijskih usluga, što od pružatelja televizijskih usluga. Zato kablovske i satelitske kompanije propadaju uvelike, a teleoperateri bilježe nevjerojatan pad profita kad su u pitanju SMS poruke i pozivi. No novo doba je novo doba i oni koji se prilagode će prosperirati. Dakle, otpor prema OTT je ne samo uzaludan već i kontraproduktivan u ovom trenutku.

Juniper Research se stoga ponajviše koncentrirao na "voice providere" kao Viber ili Skype, koji uzimaju maha i ključni su u rastu unutar sljedećih pet godina zato što direktno udaraju na operatere, koji pružaju internetsku uslugu, a samim time i otimaju sebi samima kruh iz usta. Zato su operateri krenuli s prilagodbom i nude VoLTE (Voice over LTE) i Wi-Fi pozive, što korisniku nudi alternativu pa se ne mora okretati Skypeu ili Viberu. Samim time, prognozira se da će VoLTE prihodi do 2020. godine doći do 100 milijardi dolara i to je dokaz da OTT ipak nije ni blizu moćan kao oni najveći kad se odluče koristiti što imaju "u svom dvorištu" i prilagoditi to potrebama aktualnog doba...