Prihodi od interneta eksplodirali posljednjih godina

Prihodi od interneta eksplodirali posljednjih godina
Fotolia

Domaći telekom operateri u posljednjih šest godina, od 2008. do 2013. zabilježili su rast prihoda od internetskih usluga čak 150 posto jer je prihod s milijarde kuna u 2008. porastao na čak 2,511 milijardi kuna na kraju prošle godine. Na godišnjoj razini u 2013. godini u odnosu na prethodnu godinu rast prihoda iznosio je 7,31 posto.

Razvoj širokopojasnih usluga od iznimnog je značaja za gospodarski razvoj Hrvatske te od ključne važnosti za uspostavljanje društva znanja, tvrde u domaćem telekomunikacijskom regulatoru HAKOM-u i dodaju da širokopojasni pristup internetu postaje jedna od osnovnih potreba današnjeg svijeta, a u njegovom razvoju sve veći udio zauzima i širokopojasni pristup putem pokretne mreže što dokazuje i stalni porast broja korisnika i prihoda od usluge širokopojasnog pristupa putem pokretnih mreža.

Prema podacima HAKOM-a koje prikuplja od telekom operatera na kraju prošle godine bilo je 1,347 milijuna korisnika širokopojasnog pristupa Internetu od čega na fiksni pristup otpada gotovo 924 tisuće korisnika uz gustoću nešto veću od 21 posto, dok je u mobilnim mrežama taj broj dosegao 423,3 tisuće korisnika. Gledajući na godišnjoj razini broj korisnika fiksnog širokopojasnog pristupa Internetu porastao je za 3,7 posto, dok je u mobilnom pristupu broj korisnika povećan čak 29,7 posto.

Takvi podaci govore kako korisnici sve više prihvaćaju pametne telefone i tablete kao način pristupanja internetu, korištenja društvenih mreža, razmjene poruka pa čak i internetskog telefoniranja. Telekom operaterima operatere ovakva transformacija, zbog povećanja podatkovnog prometa,  donosi nove velike izazove, a odluka dva najveća mobilna operatera HT i Vipneta da uđu u izgradnju LTE mreža, odnosno mreža četvrte generacije mobilne telefonije koje donose velike brzine pristupa internetu, pokazuje kako osluškuju trendove s tržišta i zahtjeve korisnika. Tele 2 kao treći po veličini mobilni telekom operater zasad nije krenuo u kupovinu frekvencijskih spektara za LTE, a kako stvari stoje dva će velika igrača zauzeti tržišne pozicije i kasniji ulazak bit će iznimno težak iako se u Tele 2 pravdaju upitnošću investicije.

Prema gustoći širokopojasnih priključaka Hrvatska spada u grupu slabije razvijenih europskih zemalja, ističu analitičari HAKOM-a i dodaju da bez obzira na porast broja korisnika, trenutno stanje na tržištu općenito se može smatrati nedovoljno razvijenim.

„Međutim, kako postoje razlike u zastupljenosti širokopojasnih priključaka između pojedinih zemalja, postoje i razlike između pojedinih regija ovisno o tome radi li se o urbanom ili ruralnom dijelu zemlje. Naime, koliko god se dostupnost širokopojasnog pristupa internetu gotovo svakodnevno širi, neke regije (ruralne sredine, otoci itd.) teško mogu očekivati da će u bližoj budućnosti imati širokopojasni pristup. U Hrvatskoj je prisutna značajna regionalna neravnomjernost u broju i gustoći priključaka širokopojasnog pristupa internetu u nepokretnoj komunikacijskoj mreži, pojašnjavaju u HAKOM-u.

Podaci govore kako je najveća gustoća širokopojasnih priključaka zabilježena u Gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji, dok je najmanja gustoća zabilježena je u Požeško-slavonskoj županiji, a isto tako, Zadarska županija je prvi put prešla prosječnu gustoću širokopojasnih priključaka putem nepokretne mreže u Hrvatskoj.

Ako se pogleda raspodjela prema tvrtkama u segmentu širokopojasnog fiksnog pristupa vodeći je HT s 57,38 posto, a njegova tvrtka kćer Iskon ima 10,83 posto što zajedno čini nešto više od 68 posto ukupnog tržišta. Ako ove dvije tvrtke gledamo zajednički na drugom mjestu je Vipnet s 14,84 posto što predstavlja skupne brojke i za B.Netove usluge, Homebox. Na trećem mjestu je Optima Telekom s 10,56 posto, pa H1 Telekom s 3,06 posto, Amis Telekom s 2,19 posto. Metronet koji je orijentiran prije svega na poslovne korisnike ima 0,37 posto.

U mobilnim mrežama, dakle pristup internetu putem pametnih telefona, tableta, prijenosnih računala s USB stickom prvi je HT s 48,4 posto, za vrat mu puše Vipnet s 45,2 posto, a Tele 2 kao treći mobilni operater drži svega 6,4 posto.

Zanimljive su i brojke o prijenosu podataka prema kojima je na kraju prošle godine u nepokretnim mrežama preneseno 316 milijuna GB podataka, a u mobilnim mrežama 15,712 milijuna GB podataka. Ako se pogleda rast u količini prenesenih podataka u posljednje tri godine od 2011.-2013. u fiksnim mrežama on je povećan 67,16 posto, dok je u mobilnim mrežama to povećanje mnogo veće i iznosi čak 342 posto.

Istovremeno kada se gledaju dual play (2D) ili triple play usluge (3D) broj korisnika raste. Dual play korisnika dakle telefonija i pristup internetu na kraju prošle godine bilo je 293,5 tisuća uz rast od 48,5 posto u odnosu na godinu dana ranije. Triple play korisnika bilo je na kraju 2013. godine 267,6 tisuća što predstavlja povećanje od čak 65,2 posto.

Pritom ne treba zaboraviti niti TV segment koji bilježi rast prihoda od 17 posto, dok je broj korisnika dosegao 543 tisuće od čega IPTV ili satelitsku uslugu koristi 426 tisuća,a kabelsku 117 tisuća. Ukupno je to porat od 17,5 posto, dok je broj korisnika IPTV-a ili satelitskog pristupa povećan 23,1 posto, a kabelske je tek neznatno 0,86 posto.