OTT chat aplikacije bilježe golemi rast korisnika, a taj trend će se još ubrzati

OTT chat aplikacije bilježe golemi rast korisnika, a taj trend će se još ubrzati
Ilustracija

Prema istraživanju Juniper Researcha, OTT (Over The Top) aplikacije za razmjenu poruka će do 2021. godine bilježiti rast od 12 posto na godišnjoj razini, a uz to će imati i 4,2 milijarde korisnika u odnosu na 2,3 milijarde u 2016. Sve to može se zahvaliti dodatnom širenju mobilnih uređaja u zemljama kao Indija, Indonezija, onima u Africi...

I ne samo na tome nego i razvoju OTT aplikacija za razmjenu poruka, od kojih su najpoznatije WhatsApp, Snapchat, Viber ili Skype. Jer, u svoju "ponudu" uvrštavaju mnogo noviteta, od kojih će oni vezani uz umjetnu inteligenciju (AI) i chatbot alate ipak preuzeti primat kroz naredne dvije ili tri godine. oni će do 2021. doživjeti rast od 190 posto u odnosu na 2016., a broj uređaja koji ih podržavaju preći će brojku od dvije milijarde, ponajviše zahvaljujući Kini.

Također, ova prognoza temelji se na činjenici da je mobilna mreža četvrte generacije (4G) dostupna u svakoj od razvijenih zemalja, a polako pronalazi svoje mjesto i manje bogatim zemljama. Naravno, kad 2019. stigne 5G u one najnaprednije zemlje svijeta, situacija će za OTT biti još i bolja.

No, ono zanimljivije u samoj prognozi Juniper Researcha jest što govori o primjeni OTT aplikacija za razmjenu poruka u financijskom sektoru i većim kompanijama ili organizacijama općenito. Ponajprije će e-trgovine poput Amazona ili eBaya. Jer, koristit će ih u marketinške svrhe, kao i pomoć koju pružaju korisnicima, kao tehnička podrška. A da bi taj segment bio i bolji, poslužit će AI jer će konstantno uz njenu pomoć chatbot alati dobivati dodatnu snagu, vrijednost i sposobnosti.