Optima Telekom kreće s G.Fast i vectoringom - novi brzi internet

Optima Telekom kreće s G.Fast i vectoringom - novi brzi internet
Dražen Tomić

Optima Telekom trenutno je u fazi provedbe pilot projekta koji obuhvaća korištenje G.Fast pristupne tehnologije. Radi se o FttB (Fiber to the Building) pristupnoj tehnologiji odnosno Optima Telekom provukao je optičku infrastrukturu do lokacije korisnika na kojoj je postavio testnu G.Fast opremu, ističu na izravan upit ICTbusiness.info iz ovog telekoma kojim upravlja najjači domaći telekom operater Hrvatski Telekom nakon provedene predstečajne nagodbe.

G.Fast oprema direktno je povezana na razvodni ormarić i kućne bakrene instalacije u zgradi. Projekt obuhvaća jedanaest testnih korisnika kojima smo aktivirali Optimine pakete telefona, interneta i televizije s maksimalnim pristupnim brzinama interneta koje G.Fast tehnologija omogućuje.

Naime, G.Fast pristup u realnim uvjetima omogućuje iznimno velike pristupne brzine u odnosu na one do sad dostupne kod ostalih broadband ADSL/VDSL ili kabelskih operatora, a sve to zahvaljujući vrlo kratkim bakrenim paricama (duljina parica korištenih u ovom pilot projektu kreće se od 70 do 120m) koje se nalaze unutar objekta, a nastavljaju se optičke kablove koji vode do samog objekta. Prosječna mjerenja na lokaciji testnih korisnika pokazuju brzine od 500/100 Mbps no, vrlo često i više od toga. Uz internet pristup, korisnicima je u testnom okruženju omogućeno i praćenje IPTV kanala u HD (high definition) formatu.

G.Fast sustavi koriste znatno širi frekvencijski spektar (faza1: do 106MHz, faza 2:  do 212MHz) za razliku od VDSL2  sustava (do 30MHz, u praksi uglavnom do 17MHz) što upravo G.fast sustavu omogućava znatno veće brzine prijenosa podataka u odnosu na VDSL2. Važno je naglasiti da je vektoring tehnologija sastavni dio G.fast sustava dok se kod VDSL2 sustava ista može koristiti opcionalno. Vektoring tehnologija sprječava pojavu smetnji u susjednim bakrenim paricama, odnosno elektromagnetsko preslušavanje između bakrenih parica što dodatno utječe na povećanje prijenosnih brzina.

„Internet je danas postao jedna od osnovnih potreba, a brzi Internet pruža nam neograničene mogućnosti. Nove tehnologije korisnicima omogućuju upravo to, daleko veće internet pristupne brzine u odnosu na one koje su do sada bile komercijalno dostupne kod operatora koji nude ADSL/VDSL usluge te kabelskih operatora. Korištenje G.Fast tehnologije omogućuje brzine pristupa Internetu koje su konkurentne nekim drugim naprednim tehnologijama“, pojašnjavaju iz Optima Telekoma.

Štoviše, G.Fast tehnologija se zasniva na korištenju bakrene kućne instalacije te ne zahtijeva kompleksne zahvate u smislu strukturnog kabliranja ili pak povlačenja optičke infrastrukture unutar objekta. Time izostaje i potreba za postavljanjem zidnih kanalica po stubištima zgrada koje sve češće predstavljaju problem, pogotovo predstavnicima stanara novijih i modernijih objekata, zgrada i stambenih prostora, tvrde u Optimi.

Osim toga, velike brzine prijenosa podataka omogućuju istovremeno, neometano surfanje sa svih uređaja u kućanstvu (stolnih i prijenosnih računala, tableta, pametnih mobilnih telefona, smart TV-ova, e-čitača i igraćih konzola) te neometano uživanje u bogatom TV sadržaju s besprijekornom kvalitetom slike (HD), a ujedno omogućuje i rad od kuće te poboljšava uravnoteženost između posla i života.

„Trenutno je preuranjeno dati bilo kakvu naznaku o točnom datumu komercijalizacije ove usluge. Ono što je sigurno je da će se tijekom 2016. godine biti puno aktivnosti po pitanju daljnjeg razvoja širokopojasnog pristupa internetu u Hrvatskoj, u smislu skraćivanja lokalnih petlji, VDSL, FttH, FttB, G.Fast projekata“, odgovaraju na izravan upit kada će se nova tehnologija naći na tržištu za sve korisnike.

Optima je uspješno ispitala funkcionalnost i stabilnost svojih ključnih usluga za privatne korisnike koristeći G.Fast pristupnu opremu u realnom okruženju i to pristup internetu, uslugu IPTV televizije sa sadržajima visoke razlučivosti (HD) i glasovne usluge, govore iz Optime kada je riječ o novoj usluzi i dodaju da s obzirom da se radi o tehnologiji koja još uvijek nema značajnu zastupljenost čak ni na europskom tržištu, ne možemo dati neki širi osvrt.

No, prema Europskoj digitalnoj agendi i temeljnim ciljevima koje Vlada Republike Hrvatske ističe u Strategiji razvoja širokopojasnog pristupa do 2020. godine, očekuje se pokrivenost od najmanje 50 posto kućanstava brzinama od 100 Mbit/s i više što omogućuje i G.Fast tehnologija, zaključuju iz Optima Telekom.