MWC 2013: Telekom operateri traže manje regulatorne škare

MWC 2013: Telekom operateri traže manje regulatorne škare
Fotolia

Glavni izvršni direktori AT&T-a, China Mobilea, Telecom Italia, Telefónice i Vodafone složili su se da se regulatorni okviri u kojima rade veliki telekom operateri, pretežito oni koji pokrivaju sve - fiksnu, mobilnu i Internet, te je najčešće riječ o bivšim monopolistima, trebaju biti ublaženi.

Regulatorne škare sada im onemogućuju da nastave s ulaganjima koja će biti vrlo velika zbog implementacije mobilnih mreža četvrte generacije (Long Term Evolution - LTE) za koje se očekuje da će svoj puni komercijalni rad doživjeti potkraj ove i početkom sljedeće godine.

Kako je istaknuo Randall Stephenson LTE i cloud computing bit će glavni pokretači razvoja mobilne telekomunikacijske industrije u narednim godinama, jer korisnici traže sve brži prijenos podataka i dostupnost vlastitih informacija bilo kada i bilo gdje, no ono što je najvažnije i s bilo kojeg uređaja - pametnog telefona, tableta, prijenosnog računala ili TV ekrana.

Pomalo u šali igrajući se s brojkama Stephenson je kazao kako se očekuje da će u razdoblju od 2012. do 2017. godine količina prenesenih podataka u SAD-u porasti za čak 30000 posto. Da dobro ste pročitali, nije se zabunio u nekoj nuli, ali svakako je riječ o vrlo velikom porastu. Da zaista nije pogriješio, Stephenson je ilustrirao brojkom da je u posljednjih šest godina zabilježen porast od 75000 posto prije svega zahvaljujući eksplozivnom rastu prodaje tableta i pametnih telefona.

Dolazak mreža treće generacije, UMTS i danas HSDPA+ omogućio je razvoj tableta i pametnih telefona, a Stephenson ističe tu simbiozu kao razlog budućeg rasta i gladi korisnika za mobilnim podatkovnim prometom. Predsjednik organizacije GSMA koja je i organizator sajma u Barceloni, te glavni izvršni direktor Telecom Italia Franco Bernabè ističe da kako je Europa postala vrlo kompetitivno i izazovno tržište s više od 170 mobilnih telekom operatera i čak 700 MVNO-a (Mobile Virtual Network Operator).

Prema njegovim riječima Vlade i regulatori moraju smanjiti pritisak na telekom operatere u vrijeme krize i u očekivanju novih velikih ulaganja. Pritom je mislio na visoke cijene frekvencijskih spektara i koncesija za njihovu upotrebu. Zanimljivo je da Bernabè da je internetsko tržište više regulirano ne bi se dogodilo da njime danas suvereno vlada samo nekoliko kompanija kao što su Google i Facebook, te danas ograničavaju konkurenciju kako telekomima tako i njihovim korisnicima.

Glavni izvršni direktor Vodafona Vittorio Colao slaže s Bernabèom i ističe kako regulatori koje na to potiče i države same imaju previše upliva na cijene u veleprodaji jer to više nije potrebno zbog činjenice da su tržišta vrlo zasićena i operateri se međusobno bore cijenama. S njime se slaže i CEO Telefónice César Alierta koji ističe da bez manjih regulatornih škara telekomi će morati rezati.